koronavirus“Açık havada buluşun, el öpmeyin, tokalaşmayın, sarılmayın”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Özlem Gürkut, COVID-19 testi pozitif çıkan vakaların temaslı sayısında son günlerde artış olduğunu belirterek, Kurban Bayramı’nda da maske-mesafe-hijyen kurallarından taviz verilmemesini istedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 30, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Özlem Gürkut, COVID-19 testi pozitif çıkan vakaların temaslı sayısında son günlerde artış olduğunu belirterek, Kurban Bayramı’nda da maske-mesafe-hijyen kurallarından taviz verilmemesini istedi.

Gürkut, vatandaşlara, “Mümkünse açık havada, bahçede bir araya gelin, el öpme, sarılma, tokalaşma gibi yakın temastan kaçının, 65 yaş üzerindeki ve yaşı kaç olursa olsun kronik tıbbi sorunları olan kişileri özellikle koruyun” diyerek seslendi.

KTTB Başkanı Özlem Gürkut, Kurban Bayramı öncesinde yazılı açıklama yaparak, vatandaşları COVID-19 konusunda uyardı.

“Kurallara uyan kişiler virüs taşıyan kişilerle karşılaşsa bile hasta olma riskleri belirgin olarak azalıyor”

COVID-19’un SARS CoV-2 virüsünün damlacık ve temas yoluyla solunum yollarına ulaşmasıyla ortaya çıkan bir enfeksiyon hastalığı olduğunu, kesin bir tedavisi bulunmadığını, henüz aşısının da geliştirilemediğini, dünyadaki enfekte kişi sayısında ciddi artış görüldüğünü anımsatan Gürkut, toplumsal tedbirlerin yanı sıra kişilerin alabileceğini belirtti ve ekledi:

“Bireylerin birbirleri ile aralarına koyacakları 2 metrelik fiziki mesafe, ağız ve burunlarını kapatacak şekilde kullanacakları maske ve ellerini sabunlu su veya olmadığı durumlarda alkol bazlı dezenfektanlarla temizlemeleri, temizlenmemiş eller ile ağız, burun ve gözlere temas etmemeleri hastalıktan korunmak için etkili önlemlerdir. Bu önlemlere uyan kişilerin virüs taşıyan kişilerle karşılaşmaları durumunda bile enfekte (hasta) olma risklerinin belirgin olarak azalacağı gösterilmiştir.”

“Temaslı kişi sayısında artış var”

1 Temmuz itibarı ile sınırlarının tekrar açıldığını, COVID-19 vakalarının tekrar görülmeye başladığını, bugüne kadar görülen vakaların virüsü yurtdışında aldığını, KKTC’deki testler sonucunda pozitif olduklarının saptandığını ifade eden Gürkut, “Son günlerde giderek artan sayıda temaslı kişi olduğu da gözden kaçmamaktadır. Bu nedenle bayram ve bayram tatili boyunca da dikkat etmemiz gereken kurallar var” dedi.

“Açık havada buluşun, el öpmeyin, tokalaşmayın, sarılmayın uyarısı”

KTTB Başkanı Dr. Özlem Gürkut, şu uyarılarda bulundu:

“Ziyaretlerimizde maske-mesafe-hijyen kurallarına tavizsiz uyalım. Ziyaretlerimizi mümkünse açık havada, bahçelerimizde bir araya gelerek yapalım. El öpme, sarılma, tokalaşma gibi yakın temas oluşturan eylemlerden kaçınalım. COVID-19 hastalığının risk grubunu oluşturan 65 yaş üzerindeki ve yaşı kaç olursa olsun tanımlanmış kronik tıbbi sorunları bulunan kişileri özellikle korumaya devam etmeliyiz. Onların kalabalık ortamlara girmesi riski artıracaktır, unutmayalım.”

Gürkut, açıklamasında Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak bayram boyunca da görev başında olacak olan başta tüm sağlık çalışanları olmak üzere tüm çalışanların ve halkın Kurban Bayramı’nı kutladı; sağlık ve esenlik içinde bir bayram diledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık