AktüelEkonomi Politik“AB’nin çifte standardı olmamalı”

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiades telekonferans aracılığıyla düzenlenen olağanüstü Avrupa Konseyi toplantısı sırasında yaptığı konuşmada “AB'nin çifte standardı olmaması gerektiğini” vurguladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 20, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiades telekonferans aracılığıyla düzenlenen olağanüstü Avrupa Konseyi toplantısı sırasında yaptığı konuşmada “AB’nin çifte standardı olmaması gerektiğini” vurguladı.

AB’nin Beyaz Rusya’daki durum konusunda izlediği yaklaşımı ve gösterdiği tepkiyi selamlayarak, “bununla birlikte AB’den aynı kararlı yaklaşımı uluslararası yasaları çiğneyen üçüncü ülkelere karşı da izlemesini bekliyorum. AB’nin çifte standardı olmamalıdır” diye vurguladı.

Toplantı, 9 Ağustos’ta Beyaz Rusya’da gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra yaşanan gelişmeler nedeniyle Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in isteği üzerine düzenlendi.

Kıbrıs Basın ve Enformasyon Dairesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Anastasiades, AB’nin, duruma göre ya da ülkelerin çıkarları doğrultusunda değil demokratik ilkelerin ve hukukun üstünlüğünün çiğnenmesi durumunda hazır olması gerektiğini vurgulayarak Kıbrıs’ta insan haklarının ve temel özgürlüklerin yıllardır Türkiye tarafından çiğnendiğini hatırlattı.

Anastasiades, AB’ne aday bir ülke olan Türkiye’nin kendi topraklarında, kendi insanlarına karşı bile insan haklarını ve temel özgürlüklerini çiğnediğini, basını susturduğunu, kamu çalışanlarını hapse attığını ve on binlerce daha başka insan hakları ihlallerinde bulunduğuna vurgu yaptı.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının da Türkiye tarafından defalarca çiğnendiğini, Kıbrıs ve Yunanistan’ın deniz bölgelerinde yasa dışı eylemlerde bulunduğunu dile getiren Anastasiades, barışa ve Doğu Akdeniz’de istikrara karşı gerçekleştirilen bu ciddi kışkırtmalara karşı AB’nin tepki gösterme sorumluluğu olduğunu belirterek, artan Tük tahriklerinin AB tarafından gösterilecek yumuşak bir tepkiyle yatışmayacağını söyledi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel Doğu Akdeniz’deki durumu tartışmak amacıyla 24-25 Eylül tarihlerinde Avrupa Konseyini olağanüstü bir toplantıya davet etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık