MüzakerelerABD’nin İki Aylık Kıbrıs Raporu Yayınlandı

ABD’nin Kıbrıs’la ilgili Haziran – Temmuz raporunda, Kıbrıs’ı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonla yeniden birleştirecek adil ve kalıcı bir çözüm bulunması taahhüdünü tekrarladı. Rapor ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 2004’ten beri yayınlanıyor. Hukuki İşler Müsteşarı Julia Frifield ön yazısında, “Bu rapor döneminde BM gözetiminde kapsamlı bir çözüme yönelik çabalar artmış, liderler ve müzakereciler çözüm müzakerelerinde ilerleme sağlamaya devam etmişlerdir. ABD iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonla Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasını...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 7, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD’nin Kıbrıs’la ilgili Haziran – Temmuz raporunda, Kıbrıs’ı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonla yeniden birleştirecek adil ve kalıcı bir çözüm bulunması taahhüdünü tekrarladı. Rapor ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 2004’ten beri yayınlanıyor.

Hukuki İşler Müsteşarı Julia Frifield ön yazısında, “Bu rapor döneminde BM gözetiminde kapsamlı bir çözüme yönelik çabalar artmış, liderler ve müzakereciler çözüm müzakerelerinde ilerleme sağlamaya devam etmişlerdir. ABD iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonla Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasını taahhüt etmiştir” dedi.

Haziran ve Temmuz 2016’ya ait rapora göre, Kıbrıslı liderler, BM Genel Sekreteri’nin İyi Niyet Misyonu gözetiminde Kıbrıs’ı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonla yeniden birleştirme çabalarını yoğunlaştırdılar.

Raporda, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Kıbrıslı Rum Toplumu lideri Nikos Anastasiadis ve Kıbrıslı Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı’nın Haziran 2016’da üç kez, Temmuz 2016’da da altı kez bir araya geldikleri, görüşmelerinde büyük ölçüde mülkiyet tazmini, ekonomik entegrasyon, AB’ye uyum, yönetim ve güç paylaşımıyla ilgili konular üzerinde yoğunlaştıkları belirtildi.

ABD hükümetinin raporunda, Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in Haziran 2016’da Washington ve New York’u ziyaret ettiği, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Avrupa ve Avrasya İşleri Müsteşarı Victoria Nuland’la 13 Haziran’da Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya geldikleri kaydedildi.

Raporda şöyle denildi:

“İki Dışişleri Bakanı, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonla adayı yeniden birleştirmek için BM gözetimindeki süreçte devam eden ilerlemeyi görüştüler. ABD Dışişleri Bakanı, müzakere sürecine ABD’nin güçlü destek verdiğini bildirdi. Kasulidis Kıbrıs’a dönmeden önce New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile de görüştü.”

Rapora göre ABD Başkanı Obama, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ABD Büyükelçisi Leonidas Pantelides’in güven mektubunu kabulünde, Birleşik Devletlerin 27 Haziran’da Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için bir çözüm bulmak amacıyla Kıbrıslıların çabalarına destek taahhüdünü yeniden teyit etti.

ABD’nin raporunda, Müsteşar Nulan’ın 12-13 Temmuz’da Kıbrıs’ı ziyaret ettiği, Anastasiadis ve Kasulidis’le ikili ve bölgesel konularda görüşmeler yaptığı, Anastasiadis, Akıncı ve BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile görüşmelerinde Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm için ABD’nin desteğinin devam ettiğini ilettiği belirtildi.

Raporda, 26 Temmuz’da Eide’nin BM Güvenlik Konseyi’ne müzakerelerdeki ilerleme konusunda bilgi verdiği, Eide’nin Anastasiadis ve Akıncı arasındaki yeni yakınlaşmaları, liderlerin Ağustos sonu ve Eylül başında müzakereleri yoğunlaştıracaklarını anlattığı kaydedildi.

ABD’nin raporunda, “Güvenlik Konseyi 26 Temmuz’da Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasını oybirliğiyle kabul ettiği, Birleşmiş Milletlerden Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk liderleri arasında bir anlaşma olması durumunda geçiş planlamasını yoğunlaştırmasının istendiği” ifade edildi.

28 Temmuz’da ABD Büyükelçisi Kathleen Doherty’nin Lefkoşa’da düzenlenen yıllık Dünya Yurtdışında Yaşayan Kıbrıslılar Konferansı’nda yaptığı konuşmada, ABD-Kıbrıs iş ilişkilerinin geliştiği, ABD’nin Kıbrıs’ın offshore enerji potansiyeline ilgisinin vurguladığı, müzakere sürecine ABD desteğinin ve birleşmiş bir Kıbrıs’ın faydalarının altını çizdiği belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık