AktüelEkonomi PolitikABD’li teknoloji devi Google’ın 200 çalışanı sendika kurdu

Dünyanın en büyük internet arama motoru Google'ın çalışanları platformun çatı şirketi Alphabet Inc. bünyesindeki diğer işçilerle birlikte bir sendika kurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 5, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dünyanın en büyük internet arama motoru Google’ın çalışanları platformun çatı şirketi Alphabet Inc. bünyesindeki diğer işçilerle birlikte bir sendika kurdu.

Google daha önce şirket yönetmeliğini eleştiren ve sendika kurmaya hazırlanan çalışanları usulsüzce sorgulayıp işten attığı gerekçesiyle ABD İşçi Hakları Denetleme Kurulu’nun hedefi haline gelmişti.

Alphabet İşçileri Sendikası (Alphabet Workers Union-AWU) adı altında en az 200 çalışan tarafından kurulan sendika, ABD ve Kanada’da mesai yapan işçilerinin haklarını koruyacak.

Yapılan açıklamada sendika tüm kadrolu ve sözleşmeli çalışanların üye olabileceği belirtilirken, birliğin işçi tazminat haklarının yüzde 1’i oranında aidat alacağı kaydedildi. Biriktirilen fonlar ücretle çalışan organizatörleri, etkinlikleri, hukuki desteği ve greve gidilmesi durumunda üyelerin ücretlerini karşılayacak.

Google’da mühendis olarak çalışan Parul Koul ve Chewy Shaw sendikanın başkan ve başkan yardımcılığı görevini yürütecek. İkilinin New York Times’da yayımlanan yazısında, “Sendikamız, işçilerin ne üzerinde çalıştıklarını bilmelerini, adil maaş alırken ırkçılık, cinsel taciz ve misillemeye maruz kalma korkusu yaşamamasını sağlamaya çalışacak.” diye konuştu.

Sözleşmeli Google çalışanları, uzun süredir kadrolu çalışanlara kıyasla eşit olmayan haklara sahip olduklarından şikayet ediyordu. Sözleşmeli çalışanlar, Google’ın işgücünün çoğunluğunu oluştursa da kadrolu çalışanların sahip olduğu birçok haktan mahrum durumdalar.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık