PolitikaAB’den Türkiye’de Demokrasiyi Kurtarma Çağrısı

Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmelerin ‘son derece endişe verici’ olarak niteyen AB, ‘demokrasiyi kurtarma’ çağrısı yaptı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini tarafından yapılan açıklamada, ‘Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmeler son derece endişe verici’ olduğu vurgulandı. Açıklamada,”AB ve üye ülkeler bir kez daha 15 Temmuz’daki darbe girişimini kınadıklarını belirtirken Türkiye’ye orantılı adımlar atması gerçeğinin farkında olarak, Türkiye’ye insan haklarına saygı, hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlükler ile adil yargılama da dahil...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 8, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmelerin ‘son derece endişe verici’ olarak niteyen AB, ‘demokrasiyi kurtarma’ çağrısı yaptı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini tarafından yapılan açıklamada, ‘Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmeler son derece endişe verici’ olduğu vurgulandı.

Açıklamada,”AB ve üye ülkeler bir kez daha 15 Temmuz’daki darbe girişimini kınadıklarını belirtirken Türkiye’ye orantılı adımlar atması gerçeğinin farkında olarak, Türkiye’ye insan haklarına saygı, hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlükler ile adil yargılama da dahil olmak üzere parlamenter demokrasiyi korumaya çağırıyor” denildi. Birlik’in Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğinin kaydedildiği açıklamada, “Türkiye ile kurulu çerçevede tüm seviyelerde siyasi diyalogu devam ettirmeye hazır olacak” ifadeleri de kullanıldı.

TC Dışişleri Bakanlığı: Mogherini’nin ülkemiz hakkındaki açıklamaları kabul edilemez

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin bugün Türkiye’de hakkında yaptığı açıklamanın kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

AB’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini imzasıyla yaptığı ‘Türkiye’ye demokrasiyi kurtarma çağrısına’ yanıt Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi.

Açıklamada “AB adına Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi tarafından bugün ülkemiz hakkında yapılan açıklamanın kabul edilmesi mümkün değildir. Darbe teşebbüsünden bu yana beklediğimiz desteği vermeyen ve ön yargılı bir tutum sergileyen AB maalesef terörizmle mücadele konusunda da Türkiye’nin hassasiyetlerini anlamamakta ısrar etmektedir” denildi.

‘MOGHERİNİ’NİN AÇIKLAMALARININ BİR DEĞERİ BULUNMUYOR’

AB’nin Türkiye’deki saldırıları kınamakla bu konuda üzerine düşen sorumluluklardan kurtulamayacağını belirten Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “PKK’ya açıkça silahı bırakma çağrısı yapamayan, teröristlerin serbestçe ülkelerinde dolaşmalarına ve Türkiye aleyhine propaganda ve eylemlerini yürütmelerine ses çıkarmayan ve hatta PKK’nın Avrupa Parlamentosu koridorlarında sergi açmasına müsaade eden, Türkiye söz konusu olunca terörizmi silahlı mücadele şeklinde yansıtan kararlara imza atan AB esasen Türk milleti nezdinde terörle mücadele konusundaki inandırıcılığını ve itibarını kaybetmiştir.” Dışişleri, bu sebeplerle Mogherini’nin yaptığı gibi açıklamaların ‘bir değeri bulunmadığını’ kaydetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık