AktüelDünyaAB’den Macaristan’ın homofobik yasasına sert tepki: Utanç verici

"Bu yasa açıkça insanlara cinsel yönelim temelinde ayrımcılık yapıyor ve Avrupa Birliği'nin bütün temel değerlerine aykırı"
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Macaristan parlamentosu tarafından onaylanan eşcinsellik karşıtı tasarıyı “utanç verici” olarak nitelendirerek, yasanın insanları “cinsel yönelimleri nedeniyle” ayrımcılığa maruz bıraktığını ve “Avrupa Birliği’nin temel değerlerine” aykırı olduğunu ifade etti.

‘HAKLARI GARANTİ ETMEK İÇİN TÜM YETKİMİ KULLANACAĞIM’

Von der Leyen, AB Komisyonu’nun ilgili üyelerine Macaristan hükümetine bir mektup yazmaları yönünde talimat verdiğini ve bu mektupta, yasa yürürlüğe girmeden önce, hukuki açıdan Komisyon’un çekincelerinin dile getirilmesini istediğini açıkladı. “Bu yasa açıkça insanlara cinsel yönelim temelinde ayrımcılık yapıyor ve Avrupa Birliği’nin bütün temel değerlerine aykırı” diyen Von der Leyen şöyle devam etti:

“Bu değerler, insan onuru, eşitlik, temel insan hakları. Bu ilkelerden taviz vermeyeceğiz. Bunu daha önceden söyledim ve tekrar etmek istiyorum: Olmak istediğiniz kişi olduğunuz bir Avrupa Birliği’ne güçlü bir şekilde inanıyorum. Kimi seveceğinizde özgür olduğunuz bir Avrupa Birliği’ne inanıyorum. Çeşitlilikleri kucaklayan bir Avrupa Birliği’ne inanıyorum. Değerlerimizin temeli budur. Komisyon’un elindeki tüm yetkileri, kim olursanız olun ve nerede yaşarsanız yaşayın, bütün AB vatandaşlarının haklarının garanti altına alınmasını sağlamak için kullanacağım.”

Ursula von der Leyen on Twitter: “This Hungarian bill is a shame. It discriminates people on the basis of their sexual orientation & goes against the EU’s fundamental values.We will not compromise.I will use all the legal powers of @EU_Commission to ensure that the rights of all EU citizens are guaranteed. pic.twitter.com/RzWPpue0CD / Twitter”

This Hungarian bill is a shame. It discriminates people on the basis of their sexual orientation & goes against the EU’s fundamental values.We will not compromise.I will use all the legal powers of @EU_Commission to ensure that the rights of all EU citizens are guaranteed. pic.twitter.com/RzWPpue0CD

SÖZLEŞMEYİ İHLAL DAVASI AÇILABİLİR

Komisyon Başkanı’nın değindiği çekinceler giderilmezse, yasa yürürlüğe girdikten sonra AB Komisyonu’nun Macaristan’a karşı sözleşmeyi ihlal davası açma hakkı bulunuyor. Böyle bir dava da Avrupa Adalet Divanı’nda alınacak kararla sonuçlanabilir.

Macaristan parlamentosunda geçen hafta onaylanan tasarı, çocukların ve gençlerin yasal olarak ulaşabileceği kitap, film ve benzeri yayınlarda heteroseksüellik dışında herhangi bir cinsel yönelimin her türlü konu edilmesine yasak getiriyor. Bunun dışında, yasa yürürlüğe girerse, homoseksüelliğin ve transseksüelliğin normal hayatın bir parçası olarak gösterildiği reklamlar da yasaklanıyor.

MPs in Hungary back ban on sharing content with children that promotes  homosexuality | Euronews

ORBAN ELEŞTİRİLERİ REDDEDİYOR

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, şahsen desteklediği ve yürürlüğe girmesi için yoğun çaba gösterdiği söz konusu kanun nedeniyle, azınlıklara karşı ön yargıları körüklemekle suçlanıyor.

Orban ise bunu reddederek, ilgili yasanın eşcinsellere karşı olduğu ve ülkesindeki azınlıkları ayrımcılığa maruz bıraktığı eleştirilerini kabul etmedi. Yetişme çağındaki çocukların cinsel eğitiminin ailenin sorumluluğunda olduğunu savunan Orban, Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, “biz ailelerin bu sorumluluğunu koruyoruz” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık