AktüelDünyaABD’de kadınlar kürtaj yasağına karşı sokakta

ABD’de muhafazakâr eyaletlerde kürtajı yasaklayan yasaların kabul edilmeye başlamasının ardından, ülke çapında binlerce kişi protesto gösterisi düzenledi. Son olarak Alabama eyaletinde kabul edilen yasaya göre ensest ve tecavüz gibi durumlarda dahi ayrıcalık yapılması yasaklanıyor. Tek istisna anne sağlığının ciddi tehdit aldığı durumlar. A tipi suç kapsamına alınan kürtajı yapmaya niyet eden doktor için 10 yıl, gerçekleştiren doktor ise 99 yıl hapis cezası öngörülüyor. Böylece kürtajı yapan doktorun, tecavüzcüden daha yüksek bir ceza alması söz konusu....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 22, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

ABD’de muhafazakâr eyaletlerde kürtajı yasaklayan yasaların kabul edilmeye başlamasının ardından, ülke çapında binlerce kişi protesto gösterisi düzenledi.

Son olarak Alabama eyaletinde kabul edilen yasaya göre ensest ve tecavüz gibi durumlarda dahi ayrıcalık yapılması yasaklanıyor. Tek istisna anne sağlığının ciddi tehdit aldığı durumlar. A tipi suç kapsamına alınan kürtajı yapmaya niyet eden doktor için 10 yıl, gerçekleştiren doktor ise 99 yıl hapis cezası öngörülüyor. Böylece kürtajı yapan doktorun, tecavüzcüden daha yüksek bir ceza alması söz konusu.

Yasanın ardından kürtaj yapan kadınlar, #youknowme (senbenitanıyorsun) etiketi altında hikayelerini paylaşmaya başlamıştı.

Washington'da aktivistler, Yüksek Mahkeme'nin dışında protesto gösterisi düzenledi

BBC Türkçe’nin haberine göre Cumhuriyetçi eyaletlerde kabul edilen kürtaj karşıtı yasalar Yüksek Mahkeme’de temyize götürülüyor.

Ancak ABD Başkanı Donald Trump’ın atamaları sonucunda muhafazakârların çoğunluğa ulaştığı Yüksek Mahkeme’nin bu temyiz başvurularını geri çevirmesi yüksek olasılık.

Georgia, Kentucky, Missouri ve Ohio eyaletleri de kürtajı sınırlayan yeni yasalar geçirmek isteyen diğer eyaletler.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık