AktüelDünyaABD’de, işlemediği suçtan mahkum edilen vatandaş için bir asır sonra resmi özür kararı

İşlemediği bir suçtan mahkum edilen ve 1942'de hayatını kaybeden Max Mason'a olayın üzerinden 100 yıl ve ölümünden ise 78 yıl sonra bugün açıklanan resmi özürle itibarı iade edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 13, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

İşlemediği bir suçtan mahkum edilen ve 1942’de hayatını kaybeden Max Mason’a olayın üzerinden 100 yıl ve ölümünden ise 78 yıl sonra bugün açıklanan resmi özürle itibarı iade edildi.

ABD’nin Minnesota eyaletinde, 100 yıl önce “bir beyaz kadına tecavüz” suçlamasıyla mahkum edilen Max Mason’un masum olduğunu ortaya koyan bir özür kararı açıklandı.

George Floyd’un polis şiddeti yüzünden hayatını kaybettiği Minnesota’da, Özür Komitesi (Minnesota Board of Pardons), beyaz bir kadına tecavüz ettiği suçlamasıyla hapis yatan Max Mason’un suçsuz olabileceği yönünde görüş bildirerek, özür mektubu yayımladı.

Komite üyelerinden Minnesota Yüksek Mahkemesi Başkanı Başsavcı Keith Ellison, söz konusu özür hakkında, “Irksal terör, ülkemizin bir bölümüyle sınırlı değildir. Bu özür, ülkemizin herkes için gerçekten bir özgürlük ve adalet yeri olmasına yol açma sürecinin bir parçasıdır.” ifadesini kullandı.

Özür Komitesinin üyeleri arasında yer alan Minnesota Valisi Tim Walz, özür için hazırlanan teklifin kendilerine Aralık 2019’da ulaştığını aktararak,  Floyd’un başına gelenler ile Max Mason ve aynı olayla ilgili linç edilen diğer üç siyah Amerikalının yaşadıkları arasında doğrudan bir bağ bulunduğuna işaret etti.

İşlemediği bir suçtan mahkum edilen ve 1942’de hayatını kaybeden Mason’a olayın üzerinden 100 yıl ve ölümünden 78 yıl sonra bugün açıklanan resmi özürle itibarı iade edilmiş oldu.

Duluth kentindeki linç olayı

Minnesota’nın Duluth kentinde, 15 Haziran 1920’de, Elias Clayton, Elmer Jackson ve Isaac McGhie isimli üç Afro-Amerikalı sirk çalışanı, sayısı binleri bulan beyaz Amerikalı bir çete tarafından, “beyaz bir kadına tecavüz ettikleri” iddiasıyla linç edilmişti.

18 yaşındaki beyaz kadın Irene Tusken’in doktor raporunda, tecavüze dair bir kanıt bulunamadığının belirtilmesine rağmen 4. zanlı Max Mason ise tecavüz suçlamasıyla 30 yıl hapse mahkum edilmiş, 1925’te, bir daha Minnesota’ya dönmemesi şartıyla serbest bırakılmıştı.

 Minnesota’da, yaşanan olaydan bir yıl sonra linç karşıtı yasa kabul edilmiş, 2003’te ise söz konusu olayda suçsuz yere linç edilmiş üç siyah Amerikalı için Duluth kentinde bir anıt dikilmişti.

 George Floyd protestoları sırasında göstericiler, Floyd ile 100 yıl önce linç edilmiş üç siyah sirk çalışanını da anmak için anıtın önünde saygı duruşunda bulunmuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..