AktüelDünyaABD’de ırkçı polis şiddeti: 20 yaşındaki Daunte Wright öldürüldü

ABD'nin Minnesota eyaletinde, trafik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle durdurulan siyah vatandaş Daunte Wright polis tarafından öldürüldü. Irkçılık karşıtı protestocular sokaklara döküldü.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 12, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD’nin Minnesota eyaletinde Minneapolis kenti yakınlarında, trafik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle durdurulan 20 yaşındaki siyah vatandaş Daunte Wright polis tarafından vurularak öldürüldü. Olay, geçtiğimiz yıl mayıs ayında George Floyd’un Derek Chauvin isimli eski polis tarafından nefessiz bırakılarak öldürüldüğü yere 16 kilometre mesafede gerçekleşti.

‘İkinci ve üçüncü derece cinayet’ suçlarından yargılanan Chauvin’in davası sürerken, Daunte Wright’ın Brooklyn Center kentinde öldürülmesinin ardından sokaklara dökülen ırkçılık karşıtı protestocular ile polisler karşı karşıya geldi.

‘Boğuşma sesleri duydum’

Polis tarafından durdurulduğu sırada oğluyla telefonda konuştuğunu aktaran Daunte Wright’ın annesi Katie Wright, ‘boğuşma sesleri’ duyduğunu aktardı. Araçtan inmesini isteyen polislerin, “Daunte, koşma” diye bağırdığını söyleyen Katie Wright, daha sonra telefonun kapandığını dile getirdi.

Birkaç dakika sonra olay sırasında oğluyla beraber arabada olan kız arkadaşını arayan Katie Wright, “Yolcu koltuğunda oturan kız arkadaşı telefonu açtı, Daunte’nin vurulduğunu ve cansız bir şekilde yattığını söyledi” dedi.

Plastik mermiyle vurulan gösterici başından yaralandı

Kentte sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını duyuran Belediye Başkanı Mike Elliott, “Herkesin güvende olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. Polis şiddetini protesto eden yüzlerce göstericiye, polislerin göz yaşartıcı gaz ve coplarla saldırdığı kaydedildi. Bir görgü tanığı, plastik mermiyle vurulan bir göstericinin başından yaralandığını aktardı.

‘Daunte’nin ailesi için dua ediyoruz’

‘Durumu yakından takip ettiğini’ söyleyen Demokrat Partili Vali Tim Waltz, “Eyaletimiz güvenlik güçleri tarafından öldürülen siyah bir vatandaşın daha yasını tutarken, eşim ve ben Daunte’nin ailesi için dua ediyoruz” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık