AktüelKıbrıs SorunuABD ve AB’den Türkiye’ye ‘Kıbrıs’ uyarısı

Amerika Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesinde sondaj faaliyetlerine tepki göstererek, “son derece provokatif bir adım” dedi. AB de “illegal eylemden” kaçınmaya çağırdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 6, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Türkiye’nin, münhasır ekonomik bölgede sondaj faaliyetleri başlatma niyetine ABD’den tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı, “Amerika, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesinde sondaj faaliyetlerine başlama niyetini ilan etmiş olmasından kaygı duymaktadır” dedi.

Açıklamada, “Bu son derece provakatif ve bölgede tansiyonu yükseltme riski taşıyan bir adımdır. Türk yetkilileri, bu operasyonu durdurmaya ve tarafları itidalli olmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye daha önce sözkonusu bu bölgede sondaj faaliyetlerine başlayacağını duyurmuştu.

Hafta sonu da Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada Türkiye’nin bu niyetini tekrarlamıştı.

Avrupa Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de “ağır endişe” duyduğunu belirterek, tek taraflı “illegal” eylemlerden kaçınmaya çağırdı. Mogherini, “Türkiye’yi ısrarlı itidalli olmaya, Kıbrıs’ın egemenlik haklarına saygı duymaya ve tüm illegal eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz” dedi. Mogherini, “illegal eylem” halinde Avrupa Birliği’nin “uygun şekilde ve Kıbrıs ile tam dayanışma halinde yanıt vereceğini” belirtti.

Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye’nin bu provokasyonu Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının ağır ihalilidir” diye tepki gösterdi.

AB üyesi olan Kıbrıs, kendi topraklarının sadece üçte ikisi üzerinde otoritesini icra edebiliyor. Kıbrıs’ın kuzeyi 1974 yılından bu yana Türk delvetinin işgalinde bulunuyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©