AktüelDünyaABD Kongresi’nde Türkiye mektubu: Drone teknolojisi ihracatı durdurulsun

ABD Kongresi'nden 27 vekil, Türkiye'de üretilen İHA ve SİHA'ların 'birçok bölgede istikrarsızlığa sebep olduğunu' belirtti. "ABD'den Türkiye'ye drone teknolojisi ihracatı derhal durdurulsun" denildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD Kongresi’nden 27 vekil, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e bir mektup göndererek Türkiye’nin İHA (insansız hava aracı) ve SİHA (silahlı insansız hava aracı) programlarının ‘birçok bölgede istikrarsızlığa sebep olduğunu’ yazdı. Blinken’a gönderilen mektupta hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi siyasetçilerin imzası yer aldı. 

‘ABD’nin çıkarları ve müttefikleri tehdit altında’

Türkiye’nin İHA ve SİHA’larının, ABD’nin çıkarlarını ve müttefiklerini de tehdit ettiğini belirten vekiller, “Türkiye’nin İHA’ları geliştirirken, yürürlükte olan yaptırımları veya NATO kurallarını ihlal edip etmediğini öğrenmek istiyoruz” dedi. Azerbaycan’ın Ermenistan ile çatışmalar sırasında Dağlık Karabağ’a konuşlandırdığı Bayraktar üretimi İHA’ların, ABD’de imal edilen parçalar içerdiğini aktaran Temsilciler Meclisi üyeleri, “Herhangi bir drone teknolojisinin ABD’den Türkiye’ye ihracatının derhal askıya alınmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘İkinci S-400’leri alma konusunda kararlılar’

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini almasıyla, Ankara’nin Washington ile iş birliğini ihlal ettiği ve ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’nın (CAATSA) uygulamaya sokulduğu hatırlatıldı. Türkiye’nin Rusya’dan ikinci bir S-400 almak için ‘kararlı olduğu’ belirtilen mektupta, “Türkiye, F-35 programından çıkarılmasına rağmen, bir NATO üyesi olarak sorunluluklarına aykırı hareket ediyor” denildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık