AktüelEkolojiABD iklim anlaşmasından resmen çekiliyor

ABD, iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi amaçlayan küresel Paris İklim Anlaşması'ndan çekilmek üzere Birleşmiş Milletlere resmen başvuruda bulundu. ABD, 4 Kasım 2020’de anlaşmadan tamamen çekilmiş olacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 5, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Karbon emisyonu fazla olan petrol ve doğal gaz sektöründe öncü ABD Paris İklim Anlaşması’ndan resmen çekilmek için ilk adımı attı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün resmi başvuruyu Birleşmiş Milletler’e (BM) ilettiklerini açıkladı. ABD, 4 Kasım 2020’de anlaşmadan resmen çekilmiş olacak ve böylelikle 200 ülkenin imzaladığı anlaşmanın dışında kalan tek ülke olacak.

Dışişleri Bakanı Pompeo dün Twitter’da yaptığı açıklamada atılan adımı doğruladı ve ABD’nin son yıllarda enerji üretimini artırsa da karbon emisyonunu azalttığına dikkat çekti.
Pompeo, “ABD, tüm emisyonları azaltmada, direnç geliştirmede, ekonomimizi büyütmede ve vatandaşlarımız için enerji sağlamada elde ettiği rekorla dünya lideri olarak yaptıklarıyla gurur duyuyor. Bizimki gerçekçi ve pragmatik bir model” dedi.

Fransa’dan tepki

Fransa, ABD’nin iklim anlaşmasından resmen çekilmek için attığı adıma tepki gösterdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Çin ziyaretinde ona eşlik eden bir cumhurbaşkanlığı yetkilisi, “Bundan üzüntü duyuyoruz ve bu durum, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik üzerine Fransız-Çin ortaklığını daha da gerekli hale getiriyor” açıklamasında bulundu.    

Aynı yetkili Macron ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in “Paris İklim Anlaşması’ndan geri dönülmezliği” içeren bir paragrafın da bulunduğu bir pakt imzalayacağını söyledi.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Antonio Guterres’e gönderdiği mektup 2020 ABD başkanlık seçimlerinden bir gün sonra tamamlanacak Paris İklim Anlaşması’ndan ayrılma sürecini başlatmış oldu. Anlaşma 4 Kasım 2016 tarihinde imzalandıktan sonra takip eden üç yıl boyunca anlaşmaya imza atan ülkelerin anlaşmadan çekilmesini önlüyordu.

Obama hükümeti Paris İklim Anlaşması çerçevesinde ABD’nin sera gazı emisyonunu 2025’e kadar en az yüzde 26 oranında azaltmayı taahhüt etmişti. Başkan Donald Trump ise anlaşmaya göre Çin ve Hindistan gibi ülkelerin kömür santralleri kurmasının olanaklı olmasına rağmen, ABD’nin yeni kömür madenleri açmayacak olmasını eleştirmişti. Bu durumun Amerikan ekonomisi için haksız rekabet yarattığını savunan Trump, iki yıl önce Paris İklim Anlaşması’ndan çıkacaklarını duyurmuştu. 

Paris Anlaşması’nın hedefi ne?

1992 tarihli BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ni (UNFCCC) imzalayan ülkeler tarafından 2015’te üzerinde uzlaşılan Paris İklim Anlaşması, küresel sıcaklık artışının sanayi devri öncesine kıyasla 2 derecenin altında tutulmasını hedefliyor. Anlaşma, tarafların fosil yakıt kullanımını giderek azaltarak yenilenebilir enerjiye yönelmelerini amaçlıyor. Ülkelere dayatmalar yapmak yerine küresel bir hedefin belirlendiği anlaşmaya taraf her ülkenin, bu hedefe ulaşmak için nasıl katkı sağlayacağına kendisinin karar vermesi öngörülüyor. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©