AktüelEkolojiEkonomi PolitikPolitikaYaşamABD donuyor

ABD’de yıllardır görülmeyen aşırı soğuklar hayatı durma noktasına getirdi. New York Times’ta yer alan habere göre Kuzey Kutbu’ndan gelen soğuk rüzgar dalgasının ABD’nin ortabatı bölgesinde girdap yapması sonucu hissedilen sıcaklıklar eksi 53 dereceye kadar ulaştı. Bölgedeki sıcaklık ortalaması eksi 20 ile eksi 33 arasında değişiyor. Sıcaklıkların Antartika’nın bazı bölgelerinden daha düşük olduğu belirtildi. Soğuk sebebiyle şimdiye kadar 12 kişi hayatını kaybetti. Ölü sayısının artması beklenirken, hastanelerde donma ve soğuk yanığı sebebiyle yoğunluk oluştu. ABD’lilere zorunlu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 1, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

ABD’de yıllardır görülmeyen aşırı soğuklar hayatı durma noktasına getirdi.

New York Times’ta yer alan habere göre Kuzey Kutbu’ndan gelen soğuk rüzgar dalgasının ABD’nin ortabatı bölgesinde girdap yapması sonucu hissedilen sıcaklıklar eksi 53 dereceye kadar ulaştı. Bölgedeki sıcaklık ortalaması eksi 20 ile eksi 33 arasında değişiyor.

Sıcaklıkların Antartika’nın bazı bölgelerinden daha düşük olduğu belirtildi.

Soğuk sebebiyle şimdiye kadar 12 kişi hayatını kaybetti. Ölü sayısının artması beklenirken, hastanelerde donma ve soğuk yanığı sebebiyle yoğunluk oluştu.

ABD’lilere zorunlu haller dışında dışarı çıkmama uyarısı yapıldı. Bazı bölgesel uyarılarda ise dışarıda açık ağızla nefes alınmaması ve açık havada konuşulmaması yer aldı.

Sokaklarda insanlar seyrek olarak görülürken, çok sayıda uçuş iptal edildi, okullar tatil edildi, bazı devlet daireleri ise hizmet vermiyor.

Hizmeti sürdüreceğini açıklayan posta servisi ise kapanan yollar ve hava koşulları sebebiyle fiilen çalışamıyor. Pek çok mağaza, dükkan, restoran, müze ve marketin kapısında “Kapalıyız”yazıları yer alıyor.

Nehirlerin ve göllerin üzeri buz tutmuş durumda.

ABD’de bu denli soğuk en son 30 yıl önce görülmüştü.

Diken

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..