MüzakerelerABD Dışişleri: Dikkatlerimiz Kıbrıs’ın Birleşmesini Sağlayacak Bir Çözüme Yönelmiştir

Mont Pelerin müzakerelerinin başarısızlığını değerlendirmesi istenilen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü yardımcısı Mark Toner, söz konusu müzakereleri bu şekilde sınıflandırmanın doğru olduğundan emin olmadığını belirterek, Amerika Birleşik Devletleri’nin dikkatinin, iki bölgeli ve iki toplumlu bir federal devlet çatısı altında Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini sağlayacak kapsamlı bir çözüme yöneldiğini söyledi. Toner, “BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, dün müzakerelerin kesintisinden söz ederek bunu bir gerileme olarak nitelendirdi. Ayrıca aralarında köprüler kurulamayacak konular olmadığını söyledi” dedi. Toner, görüşmelerin...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 1, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Mont Pelerin müzakerelerinin başarısızlığını değerlendirmesi istenilen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü yardımcısı Mark Toner, söz konusu müzakereleri bu şekilde sınıflandırmanın doğru olduğundan emin olmadığını belirterek, Amerika Birleşik Devletleri’nin dikkatinin, iki bölgeli ve iki toplumlu bir federal devlet çatısı altında Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini sağlayacak kapsamlı bir çözüme yöneldiğini söyledi.

Toner, “BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, dün müzakerelerin kesintisinden söz ederek bunu bir gerileme olarak nitelendirdi. Ayrıca aralarında köprüler kurulamayacak konular olmadığını söyledi” dedi.

Toner, görüşmelerin geçen hafta kesildiğini ve iki liderin, bundan sonra atacakları adımları düşünmek amacıyla Kıbrıs’a geri döndüklerini söyledi.

“Biz, görüşmelerin BM’in Özel Danışmanı Espen Barth Eide himayesi altında devamını desteklemeye devam ediyoruz. Genel olarak konuşulduğunda, bu yıl görüşmelerde, iki lider tarafından kaydedilen ilerlemeden çok memnunuz. Dikkatlerimiz, iki bölgeli ve iki toplumlu bir federal devlet çatısı altında Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini sağlayacak kapsamlı bir çözüme yönelmiştir”.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü yardımcısı bunun başarılabileceği değerlendirmesinde bulunarak şunları söyledi: “Daha önce de söylediğimiz gibi bir ilerleme kaydedildi. Şu an müzakereler kesildi. Önümüzdeki adımların neler olacağına değinmek istemiyorum. Bu iki tarafın kararıdır. Biz, kendi tarafımızdan, müzakerelerin BM himayesi altında devamını teşvik ediyoruz”.

Toner, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin 8-9 Aralık tarihlerinde muhtemelen Kıbrıs’ı ziyaret edeceği ile ilgili bilgilere değinmekten kaçındı.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lozan Anlaşması konusundaki açıklamaları ile ilgili bir soruya Toner, ABD’nin Kıbrıs ve Yunanistan’ın egemenliğine saygı gösterdiğini söyledi.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık