AktüelEkonomi PolitikABD Dışişleri Bakanı Kıbrıs’a geliyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 7 Ocak'ta Kıbrıs'a gelecek.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 30, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Asya turu kapsamında Kıbrıs Cumhuriyeti’ne gelecek. Resmi açıklamanın ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılması bekleniyor.

Pompeo’nun, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile 8 Ocak’ta yapacağı görüşmeden bir gün önce ve Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail’in EastMed boru hattıyla ilgili anlaşmayı imzalamasından (2 Ocak’ta Atina’da) birkaç gün sonra, 7 Ocak akşamı Ada’ya gelecek olduğuna vurgu yapıldı.

Pompeo-Hristodulidis görüşmesinde anlaşma imzalanacak

KıbrısRum diplomatik kaynakları, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in Mike Pompeo ile görüşmesi çerçevesinde, iki ülke arasında güvenlik işbirliğine mührünü vuracak bir anlaşmaya imza atacağına dikkat çekti.  

Bu anlaşmanın, Pompeo ve Hristodulidis’in Kasım 2018’de imzaladığı terörle mücadele, deniz güvenliğinin takviyesi, sınır güvenliği ve bölgesel istikrarın ileri götürülmesine dair niyet beyanının yeniden teyidi olacağına işaret edildi.

Pompeo-Hristodulidis görüşme gündeminde ayrıca ABD’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne silah ambargosunu kaldırması ve Doğu Akdeniz’de işbirliği yasası prizması altında iki tarafı ilgilendiren konular ve üçlü işbirlikleride yer alıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık