EkonomiABD Başkanlık Seçimi Türk Lirası’nı Vurdu

ABD başkanlık seçimlerinde belirleyici olan bazı kilit eyaletlerde Donald Trump’ın önde gitmesinin etkisiyle piyasalar sallanıyor. Dolar, lira karşısında tarihi bir zirveye ulaşarak 3.23 TL’yi aştı. Dün 3.16 TL seviyesinde olan dolar, bu sabah 3.2317 TL seviyesine kadar çıktı. Avro da lira karşısında tarihi bir zirveye ulaşarak 3.64 TL’yi aştı. Dolar, başkanlık seçimlerini Trump’ın sürpriz şekilde kazanabilme ihtimalinin giderek gerçekleşmeye yaklaşmasıyla küresel hisse piyasaları keskin biçimde geriledi. Küresel siyasi dengeleri değiştirebilecek sonuçları nedeniyle yatırımcılar her sandık sonucunu yakından...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 9, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD başkanlık seçimlerinde belirleyici olan bazı kilit eyaletlerde Donald Trump’ın önde gitmesinin etkisiyle piyasalar sallanıyor.

Dolar, lira karşısında tarihi bir zirveye ulaşarak 3.23 TL’yi aştı. Dün 3.16 TL seviyesinde olan dolar, bu sabah 3.2317 TL seviyesine kadar çıktı. Avro da lira karşısında tarihi bir zirveye ulaşarak 3.64 TL’yi aştı.

Dolar, başkanlık seçimlerini Trump’ın sürpriz şekilde kazanabilme ihtimalinin giderek gerçekleşmeye yaklaşmasıyla küresel hisse piyasaları keskin biçimde geriledi.

Küresel siyasi dengeleri değiştirebilecek sonuçları nedeniyle yatırımcılar her sandık sonucunu yakından izlerken, güvenli limanlara yöneliyor. Bu nedenle dolar, yen, avro ve frank karşısında değer kaybediyor.

Donald Trump’ın başkanlık seçimini önde götürmesi Meksika pesosunun yüzde 15 değer kaybı yaşamasına neden oldu. Peso, ülkede 1994 yılında yaşanan devalüasyonun ardından ilk kez bu oranda bir değer kaybı yaşadı. Güney Afrika Rand’ı 3.8%, Türk Lirası 2.3% değer kaybetti. Japon Yeni ise 3.6% değer kazandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık