AktüelEkonomi PolitikABD bankasından ‘dolar 10 lira olacak’ tahmini

ABD bankası Well Fargo, 2022 yılı eylül ayında doların 10 Türk Lirası olacağı tahmininde bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 29, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD bankası Well Fargo, 2022 yılı eylül ayında doların 10 Türk Lirası olacağı tahmininde bulundu.

Ağustos 2021 yılı raporunu yayımlayan banka, Türkiye ekonomisi, faiz ve doların gidişatına dair de kimi öngörülerde bulundu. Buna göre, banka doların yıl sonunda 9.25 TL’yi göreceği tahminini yaptı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘faizlerin düşürülmesi halinde enflasyonun da düşeceği’ tezine de yer veren banka, Merkez Bankası yetkililerinin ise, daha önce olduğu gibi, yakın zamanda tasfiye edilebileceklerine dikkat çekti.

Karar gazetesinin haberine göre, Wells Fargo, 27 Ağustos’ta 8,35 olan dolar/TL kurunun, yıl sonunda 9,25, Eylül 2022’de 10.00, 2022 sonunda 10,25 olacağı tahminini paylaştı. Wells Fargo’in ‘uluslararası ekonomik görünüm raporunda Türkiye ekonomisi ile ilgili tahminler de yer aldı.

Banka, yine benzer şekilde TCMB’de tasfiyeler ve görev değişimi olması durumunda TL’nin ciddi bir baskı altında kalabileceğini ve dolar karşısında yüzde 10 değer kaybı yaşayabileceğini öne sürdü. Banka, bu senaryonun, yıl sonu için açıkladıkları 9,25’lik dolar/TL tahminini desteklediğini yazdı.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık