AktüelDünyakoronavirusABD ambargosu altında olan Venezuela, aşı alabilmek için gerekli ödemeleri yapamadı

Venezuela, gerekli ödemeleri yapamadığı için yoksul ülkelerin aşıya eşit biçimde katılımı amacıyla kurulan COVAX’a katılamadı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 21, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

ABD ambargosu altında ekonomik krizle boğuşan Venezuela, gerekli ödemeleri yapamadığı için yoksul ülkelerin aşıya eşit biçimde katılımı amacıyla kurulan COVAX’a katılamadı.

Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO), Venezuela’nın Covid-19 aşılarının organizasyonuna yönelik uluslararası bir mekanizma olan COVAX’a katılmak için gerekli mali şartları karşılayamadığını belirtti. Ülkede aşıya erişim için kullanılabilecek başka araçlar değerlendiriliyor.

Ambargo nedeniyle ağır ekonomik kriz içinde olan Venezuela’nın COVAX’a katılmak istediğini belirten PAHO Acil Sağlık Durumları Direktörü Ciro Ugarte, ülkenin mali kaynak eksikliği nedeniyle belli zamanda yapılması gereken ödemeleri gerçekleştiremediği için COVAX mekanizmasına katılamadığını sözlerine ekledi.

Birgün’ün Reuters’den aktardığı habere göre, Dünya Sağlık Örgütü’nün bölgesel kolu olan PAHO yetkilisi, Venezuela için “COVAX mekanizmasına katılabilmesi için sürenin geçtiğini” sözlerine ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü ve GAVI aşı ittifakı tarafından yoksul ülkeleri desteklemek için koordine edilen COVAX mekanizması, bağışçı ülkeler, Dünya Bankası gibi çok taraflı yapılar ve özel yardım kuruluşları tarafından finanse ediliyor. PAHO yetkilileri, COVAX’ın bu yıl 2 milyar doz aşıyı garanti altına aldığını belirtiyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık