AktüelGazedda'nın GündemiABD 33 yıl ardından Kıbrıs Cumhuriyeti’ne silah ambargosunu kaldırdı

ABD yetkilileri kararın Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginlikle ilgili olmadığını söylerken Türkiye ve KKTC'den yetkililer kararın iki ülke arasındaki eşitliğe engel olacağını söyleyerek tepki gösterdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 2, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Amerika Birleşik Devletleri, 33 yılın ardından Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yönelik uyguladığı silah ambargosunu kaldırdığını duyurdu. Bu kapsamda ambargo 1 Ekim 2020’den 30 Eylül 2021 tarihine kadar geçerli olmayacak.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis‘i arayarak ambargonun kaldırıldığını bildirdi. Bu görüşmenin ardından ise ambargonun kaldırılması ABD’li yetkililer tarafından kamuoyuna açıklandı.

ABD yetkilileri kararın alınmasında Doğu Akdeniz’deki gündemin etkili olmadığını iddia etti. Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Anastasiadis, paylaştığı mesajda ambargonun kaldırılmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Türkiye: İki ülke arasındaki eşitlik yok ediliyor

Ancak karar, kktc ve Türkiye yetkilileri tarafından tepkiyle karşılandı. TC Dışişleri Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada kararın iki ülke arasındaki eşitliği yok saydığı belirtildi ve özetle şu ifadeler kullanıldı:

Karar Ada’daki iki halk arasındaki eşitliği ve dengeyi yok saymaktadır. Bu kararın Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması yönündeki çabaları olumsuz etkileyeceği de muhakkaktır.

Doğu Akdeniz’de gerginliğin azaltılması amacıyla çaba harcanan bir dönemde, ABD’nin bölge barış ve istikrar ortamını zehirleyen bu tür bir kararın altına imza atması müttefiklik ruhuyla da bağdaşmamaktadır.

ABD’nin bu kararını gözden geçirmesini, bölgede barış ve istikrarın tesisi için mevcut çabalara destek vermesini bekliyoruz. Aksi takdirde Türkiye, garantör ülke olarak, hukuki ve tarihi sorumluluğuna uygun olacak şekilde Kıbrıslıtürk halkının güvenliğini garanti altına alacak gerekli mukabil adımları kararlılıkla atacaktır.

Tatar: Yanlış bir karar

Başbakan Ersin Tatar, ise kararı  “yanlış bir karar” olarak nitelendirerek “Herkes şunu bilsin ki Türkiye ve onun desteklediği kktc asla haklarından vazgeçmeyecektir. Yapılması gereken gerginliği artırmak değil gerçekleri görerek barış yoluna gelmektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da konuyla ilgili tepkilerini dile getirdi.  Kıbrıs’ta ve Doğu Akdeniz’de silahlanma çabalarına katkı yapmak değil, diyalog ve uzlaşmaya yardımcı olmak gerektiğini vurgulayan Akıncı, ABD’nin bu kararının doğru yönde atılmış bir adım olmadığını belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık