AktüelEkolojiAB ülkeleri: Nükleer enerjiyi ‘yeşil yatırım’ olarak sınıflandırın

Elektrik üretiminde nükleerin önemli yer tuttuğu AB üyesi 10 ülke, AB Komisyonu'na gönderdiği mektupta yeni nükleer yatırımların yapılabilmesi için nükleer enerjinin 'yeşil yatırım' olarak sınıflandırılmasını talep etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 13, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Elektrik üretimlerinde nükleer santrallerin önemli yer tuttuğu 10 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin ilgili bakanlıkları AB Komisyonu‘na ortak imzalı mektup gönderdi.

Fransa, Macaristan, Polonya, Finlandiya, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Romanya, Slovakya ve Slovenya‘nın ilgili bakanları tarafından yazılan mektupta son dönemde enerji fiyatlarının artış gösterdiği anımsatılarak, enerjide üçüncü ülkelere bağımlılığı hızla azaltmanın önemine işaret edildi.

‘Nükleer enerji çok önemli’

Yenilenebilir kaynakların enerji dönüşümünde kilit rol oynadığı belirtilen mektupta, “İhtiyaçları yeterli ölçüde karşılamak için diğer karbonsuz enerji kaynaklarına ihtiyacımız var. Nükleer enerji çok önemli” ifadeleri kullanıldı.

Nükleer enerji kaynaklarının Avrupa’nın karbonsuz elektrik üretiminin yaklaşık yarısını sağladığı anımsatılan mektupta, nükleer sanayinin 60 yıldan uzun süredir Avrupa’da güvenli biçimde faaliyet gösterdiği kaydedildi.

‘Yenileri inşa edilebilir’

Avrupa’da 14 ülkede 126 nükleer reaktör bulunduğu hatırlatılan mektupta, sektörün benzersiz teknolojilere sahip olduğu, üye ülkeler arasında iş birliğinin artması halinde yakın zamanda modern reaktörlerin inşa edilebileceği belirtildi.

AA’nın aktardığına göre mektupta, AB üyesi ülkelerin kendi enerji kaynak çeşitlerini belirleyebileceklerine işaret edilerek, burada nükleer teknolojilerin de adil biçimde değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Güvenli olduğu iddia edildi

Nükleer enerjinin Avrupa’da yeşil yatırım sınıflandırma çerçevesine dahil edilmesi gerektiği belirtilen mektupta, nükleer enerjinin iklim değişimi ile mücadelede etkili, güvenli ve rekabetçi bir kaynak olduğu öne sürüldü.

Mektupta ekonominin karbonsuzlaştırılması için enerji üretim ve tüketim kalıplarının değiştirilmesi ve kapsamlı dönüşüm yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

Karar henüz verilmedi

AB Komisyonu, doğal gaz ve nükleer enerjiyi yeşil yatırımlar kategorisine dahil edip etmemek konusunda henüz karar vermedi. Komisyonun birkaç ay içinde yeşil yatırımları içeren son listesini açıklaması bekleniyor.

AB ülkelerinin elektrik üretiminde nükleer enerjinin payı yaklaşık yüzde 25 seviyesinde bulunuyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık