AktüelGazedda'nın Gündemi“AB Türkiye ile ilişkilerde bir yol ayırımındadır”

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nicos Anastasiades, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile ilişkilerde bir yol ayırımında olduğunu, Birliğin Türkiye’nin şantajına boyun eğmesi halinde kendi güvenilirliğine zarar vereceğini belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 1, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nicos Anastasiades, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile ilişkilerde bir yol ayırımında olduğunu, Birliğin Türkiye’nin şantajına boyun eğmesi halinde kendi güvenilirliğine zarar vereceğini belirtti.

Yunan gazetesi “Ta Nea” ile yaptığı röportajda Anastasiades, Türkiye’nin sadece Kıbrıs’ta değil Ege’de, Suriye ve Libya’da artan yasa dışı faaliyetlerinin Avrupalı yetkililer arasında artan endişeye neden olduğuna dikkat çekti.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı onayladığı hedeflenen tedbirleri yorumlayan Nicos Anastasiades şöyle dedi:

“Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) Türkiye’nin devam eden yasa dışı faaliyetleri bizi, AB tarafından Türkiye’ye karşı bir dizi tedbir alınması için siyasi anlamda tepki göstermeye zorluyor.”

“Türkiye’yle bazı özel ilişkileri olan bazı ortaklarımızı anlıyoruz ve saygı duyuyoruz. Ancak tüm AB üyesi ülkeler, Türkiye’nin Kıbrıs’a yönelik kışkırtmalarına karşı hep birlikte ilkeli bir şekilde tepki verdiler.”

Anastasiades, bu bağlamda Kıbrıs’ın dış politikasının, hem ikili hem de çoklu düzeyde diğer ülkelerle ilişkilerini ve ittifakını güçlendirme ve derinleştirme üzerine kurulu olduğunun altını çizdi.

Nicos Anastasiades, Kıbrıs’ın MEB içerisinde lisans verdiği şirketlerin araştırma faaliyetlerini, koronavirüsü salgınının olumsuz etkileri dolayısıyla 2021’e kadar ertelediklerini, bu şirketlerin bütçelerini 2021’e kadar tutmak istemelerinin de, söz konusu şirketlerin sondaj programlarına devam etmekte istekli olduklarını göstermesi bakımından kendileri için önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeyindeki rolüyle ilgili olarak da, Ankara’nın bu bölgelerdeki siyasi gelişmeler üzerinde tam kontrolü olduğuna işaret eden Anastasiades, en son üst düzey Türk yetkililerin Kıbrıs’ta bir çözümü baltalayan ve adanın bölünmesini isteyen, Ankara’yla tam bir ittifak içinde olan siyasi güçleri destekleyip müdahalelerde bulunduğunun da anlaşıldığını söyledi. 

Kıbrıs’taki koronavirüsü salgınından da söz eden Nicos Anastasiades, epidemiyolojik korunmada başarıda, hükümetin bu konudaki etkisini, vatandaşların disiplini ve sorumlu tutumunu anlattı.

Anastasiades, turizm sektörünün canlandırılması konusunda da, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yapmak istediği ilk şeyin gelecek olan turistlerin memnuniyetini sağlamak olduğunu, hijyen ve güvenlik özel protokoller hazırlayıp yönergeler uygulamaya koymakta olduklarını kaydetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..