AktüelEkonomi PolitikAB Parlamentosu Türkiye’ye yönelik yaptırımları onayladı

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi'ni BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden, Maraş’ın kısmen yeniden açılması konusunda Türkiye'ye yaptırım uygulamaya çağırdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 26, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi’ni BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden, Maraş’ın kısmen yeniden açılması konusunda Türkiye’ye yaptırım uygulamaya çağırdı.

Avrupa Halk Partisi (EPP) tarafından sunulan değişiklikle, Türkiye’nin yasadışı eylemlerine yanıt olarak “tek taraflı ve yasadışı eylemlerine karşı konumunu sürdürmesi” ve “harekete geçmesi ile sert yaptırımlar getirmesi” gerektiği belirtildi.

Türkiye’nin yasadışı eylemleri ve müzakerelerin yeniden başlatılması için acil ihtiyaç sonrasında Maraş’ta artan gerginlikler” başlıklı kararda, daha fazla yaptırımın “ancak diyalog, samimi işbirliği ve sahada somut ilerleme yoluyla önlenebileceği belirtiliyor.

Oylamanın sonucu 440 lehte, 193 aleyhte ve 53 çekimser oy olarak açıklandı. Bu kararın 11 Aralık’taki Avrupa Konseyi toplantısında, Türk provokasyonlarına karşı kararlar alması beklenen AB liderlerine açık bir mesaj göndermesi açısından dikkat çekiyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..