AktüelGazedda'nın GündemiAB Komisyonu’nun Yeşil Hat konusunda bilgisi yok

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs’ın kuzeyinden mülteci akışlarının azaltılması amacıyla Yeşil Hat boyunca yaptığı faaliyetlerin AB’nin bilgisinde olmadığını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 2, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs’ın kuzeyinden mülteci akışlarının azaltılması amacıyla Yeşil Hat boyunca yaptığı faaliyetlerin AB’nin bilgisinde olmadığını söyledi.

Politis Gazetesi’nde yer alan habere göre Schinas, kendine bu yönde yöneltilen soruya karşılık, Komisyon olarak konuyla ilgili bilgileri bulunmadığını, Yeşil Hattın gözetimiyle ilgili İsrail sisteminin AB tarafından finanse edilmesi imkanı olup olmadığı sorusuna ise, AB’nin bu anlaşma konusunda bir bilgisi olmadığı yanıtını verdi

“Yeşil Hat Kıbrıs ve AB’nin dış sınırı değil”

Mülteci problemi konusundaki soruları da yanıtlayan Schinas, Yeşil Hattın Kıbrıs ve AB’nin dış sınırı olmadığını ve Brüksel tarafından da bu şekilde kabul edilmesinin söz konusu olmadığını dile getirdi.

Bundan ötürü, Frontex’in burada varlık gösteremeyeceğini dile getiren Schinas, ancak bunun Rum Yönetiminin, Yeşil Hattın karakterine uygun bir şekilde, Yeşil Hattaki mülteci akışlarıyla ilgili kontrol uygulamayacağı anlamına gelmediğine işaret etti.

Yeşil Hattaki mülteci akışlarının izlenmesinin “Kıbrıs Cumhuriyeti” düzeyinde organize edilmesi gereken bir şey olduğunu ve AB’nin de kamera ve araba gibi ekipmanlarla buna yardımcı olabileceğini dile getiren Schinas, Kıbrıs’ın AB üyesi olmayan ülkelerden satın alacağı hizmetlerin AB tarafından finanse edilip edilemeyeceği konusundaki bir soruya yanıtında ise, bütün bunların ilgili sözleşmeler tarafından öngörüldüğünü ve olması gerektiği gibi olacağını sözlerine ekledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık