AktüelGazedda'nın Gündemi“AB Kıbrıs’taki seçime müdahale etti”

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CNN Türk’te Tarafsız Bölge programına konuk olarak, Avrupa Birliği’nin seçim sürecinde Sivil Toplum Örgütleri’ne ekonomik katkı sağladığını ve seçime dolaylı olarak müdahale ettiğini iddia etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 25, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CNN Türk’te Tarafsız Bölge programına konuk olarak, Avrupa Birliği’nin seçim sürecinde Sivil Toplum Örgütleri’ne ekonomik katkı sağladığını ve seçime dolaylı olarak müdahale ettiğini iddia etti.

Kıbrıs’a sadece seçimler özelinde bakılmaması gerektiğini kaydeden Oktay, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Kıbrıslıtürklerin siyasi eşitliğini ve adadaki haklarını kabul etmediğini, kaynaklarını paylaşmak istemediğini ve haksız bir şekilde AB’ye üye yapıldığını ifade etti.

Türkiye’nin, Kıbrıs’ta federasyon konusunda her türlü çözümü gösterdiğini kaydeden Oktay, ancak çözümün gerçekleşmediğini anlattı. Oktay şöyle konuştu:

“Artık bu çözümsüzlükle gitmek istemiyoruz. Dolayısıyla federasyonun çözüm olmadığını gördük. Crans Montana görüşmeleri vardı 2017’de. Orada masayı deviren bunlardır, ‘İstemiyoruz’ diyen. Sonrasında konfederasyon, sonrasında gevşek federasyon gibi birçok şeylerle… Karşısında da artık federasyon olayıyla biz ikinci bir 50 yılı kaybedemeyiz, biz artık egemenlik temeline dayalı iki devleti konuşabiliriz. Gerçekçi anlamda ayaklarımızı yere basmamız lazım. Son seçimde Kıbrıs Türkü, ‘Ben egemenlik temeline dayalı, Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliğini ve adadaki haklarını savunacak iki toplumlu, iki egemen devletli bir çözüme bakabilirim.’ dedi. Çoğunluk bunu dedi.”

Türkiye’nin her yıl KKTC ile bir protokol yaptığını ve kktc için bir bütçe ayırdığını anlatan Oktay, sosyal anlamdakiler de dahil olmak üzere bu yardımların sürekli devam ettiğini belirtti. “Seçim vardı, seçim yoktu, seçim olacaktı, bunlar Türkiye’nin gündemi değildir. ‘Türkiye karışıyor’ denen olay bu devam eden yapıdır” diyen Oktay, şunları söyledi:

“Karışmanın nereden geldiğini söyleyeyim. Uzaktan yakından kktc’yi ve Kıbrıs Türkü’nü tanımayan AB, seçim döneminde Kuzey Kıbrıs’a ekonomik yardım çıkarıyor. Nereye geliyor bu yardımlar? ‘Sivil toplum örgütü üyeleri üzerinden bu yardımı yaparım’ diyor.

Sivil toplum örgütü üyeleri kim? Tamamen seçimi etkilemeye dönük, kendi kurdukları… Pompeo’yu gördünüz. Öncesinde Kıbrıs’a geldi mi? Ne zaman geldi o Kıbrıs’a. O da karışmıyor. BM Genel Sekreteri Guterres… Kıbrıs ile düzenli görüşmeler yapılır, yıllık değerlendirme toplantıları yapılır. Geneldeki teamül şudur:

Seçim varsa, tam seçimlerden bir hafta öncesine geliyor, bu genelde ertelenir. Seçilecek cumhurbaşkanı her kim ise, aynı cumhurbaşkanı da seçilebilir, daha güçlü biçimde temsilini yapar. Çünkü öncesi, seçime karışmaktır.

Türkiye olarak ve Dışişleri üzerinden de ısrarla üzerine gitmemize rağmen, seçimden önce hem defalarca açıklama yapılmıştır hem de bu görüşme yapılmıştır. Bu, dolaylı seçime karışmak değildir de nedir? Fransa’nın temsilcisi bakıyorsunuz, Kıbrıs’ta. Ve de Türk tarafını, şimdiki seçilmişi değil de ‘Karışılıyor’ diyen Cumhurbaşkanı’nı ziyaret ediyor.

Eğer ki ‘Seçime karışılıyor’ diye feveran olacaksa bunlara bakmak gerekiyor. BM’ye, AB’ye… Bunun içinde Fransa ne yazık ki gene başı çeken gruplardan.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..