EkonomiAB Genelinde Çalışanlar Arasındaki Yoksulluk Artıyor

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 14, 2016
Djumba Hotel & Cafe

Alman Bertellsmann Enstitüsü tarafından yapılan Sosyal Adalet Endeksi (Social Justice Index) adlı araştırmaya göre, Avrupa Birliği (AB) genelinde işsizlik azalırken, çalışanlar arasındaki yoksulluk da artıyor.

ANF’nin haberine göre 2008 yılından bu yana yapılan araştırmaya göre (raporun tamamı için tıklayınız), AB genelinde tüm gün çalışmasına rağmen yoksulluk içinde yaşayan bireylerin oranı artmaya devam etti. Buna göre çalışanlar arasındaki yoksulluk oranı 2013’te yüzde 7,2’den 2015 yılında yüzde 7,8’e yükseldi.

İSTİHDAM ARTSA DA YOKSULLUK AZALMIYOR

Aynı dönemde AB’deki işsizlik oranının yüzde 10,4’ten 2015 sonunda yüzde 9,6’ya düştüğü hatırlatılan araştırmada, istihdamda aktif olan yetişkinlerin oranının da yüzde 64,8’den yüzde 65,6’ya yükseldiği kaydedildi.

Ancak istihdam oranlarındaki artışa rağmen full time çalışanlar arasında dahi yoksulluğun artmasına dikkat çekilen araştırmada, asgari ücret kanununun Almanya’daki olumlu etkisine de değinildi.

Buna göre, Almanya’da 2009’dan bu yana işsizlik oranı düşse de, tam gün çalışan emekçiler arasında yoksul olanların oranı yüzde 5,1’den 2014’de yüzde 7,5’e yükseldi.1 Ocak 2015’ten itibaren geçerli olan asgari ücret uygulamasının etkisiyle de bu oran 2015’te yüzde 7,1’e geriledi.

Araştırmaya göre AB’deki i istihdam artışına rağmen genel toplamdaki yoksulluk oranlarında pek bir değişim yaşanmadı. 2014 yılında AB’deki toplam yoksulluk oranı yüzde 24,4 iken, 2015’te bu oran halen yüzde 23,7 gibi yüksek bir orandaydı.

BALKAN VE GÜNEY AVRUPA’DA OLDUKÇA YÜKSEK

Yoksulluğun en yüksek olduğu ülkeler ise yüzde 41,3 ile Bulgaristan, yüzde 37,3 ile Romanya ve yüzde 35,7 ile Yunanistan olarak ölçüldü.

18 yaş altındaki çocuk ve gençlerde ise yoksulluk oranı yüzde 26,9 iken, Yunanistan, İspanya, İtalya ve Portekiz gibi Güney Avrupa ülkelerinde bu oran yüzde 34’ü buluyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Destek Olun!İlkeli yayınlarımızın
sürdürülebilirliği için bize destek ol.
Reklam vermek için tıklayın

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©