AktüelEkonomi PolitikAB, Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri sebebiyle iki TPAO çalışanını yaptırım listesine aldı

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğalgaz arama ve sondaj çalışmalarını uluslararası hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle gündemine alan Avrupa Birliği, bu çalışmalara dahil olan iki kişiye yaptırım uygulama kararı aldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 28, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama ve sondaj çalışmalarını uluslararası hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle gündemine alan Avrupa Birliği, bu çalışmalara dahil olan iki kişiye yaptırım uygulama kararı aldı.

27 Şubat’ta yayımlanan Avrupa Konseyi kararlarında, Konsey’in 11 Kasım 2019’da aldığı “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki izinsiz arama aktiviteleri karşısında önleyici adım atma” ve 12 Aralık 2019’da aldığı Kıbrıs’a destek olma kararları hatırlatıldı.

Bu kararlar kapsamında Türk Petrolleri Anonim Ortaklğı (TPAO) yöneticileri Mehmet Ferruh Akalın ve Ali Coşkun Namoğlu’na yaptırım uygulanması kararı verildiği duyuruldu.

Buna göre Akalın ve Namoğlu’na Avrupa Birliği ülkelerine giriş yasağı kondu ve bu ülkelerdeki mal varlıklarının dondurulması kararı alındı. Avrupa Birliği’ne bağlı kişilerin veya kurumların da bu iki ismin ulaşabileceği fonlara katkıda bulunması yasaklandı.

Kararda, TPAO’nun Yönetim Kurulu üyesi, Başkan Yardımcısı ve Keşif, Araştırma-Geliştirme ve Bilgi Teknolojileri Departmanları’nın başındaki Mehmet Ferruh Akalın’ın, bu görevleri kapsamında TPAO’nun denizde hidrokarbon araştırma faaliyetlerini planlama, yönetme ve uygulamadan sorumlu olduğunu; bunların arasında Güney Kıbrıs’taki hükümetin onay vermediği faaliyetlerin de yer aldığı belirtiliyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık