AktüelGazedda'nın Gündemi9 yıl sonra gelen kısmi adalet: Polis mahkum edildi

DAÜ-SEN, 19 Temmuz 2011 tarihinde Lefkoşa'da, eski KTHY önünde gerçekleşen ve iki kadın üyelerinin darp edildiği eyleme ilişkin polise açılan davayı kazandığını duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 14, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

DAÜ-SEN, 19 Temmuz 2011 tarihinde Lefkoşa’da, eski KTHY önünde gerçekleşen ve iki kadın üyelerinin darp edildiği eyleme ilişkin polise açılan davayı kazandığını duyurdu.

DAÜ-SEN’den yapılan açıklamada mahkemenin Polis Müdürlüğü’nü 15 bin lira ve bu meblağın faizini tazminat olarak ödemeye ve dava masraflarını karşılamaya mahkum ettiği belirtildi.

DAÜ-SEN’den yapılan açıklama şöyle:

“Polis kuvvetlerinin barış içinde eylem yapan insanlarımıza yönelik hunharca saldırısını yargıya taşımıştık. Saldırıda iki kadın üyemiz polisler tarafından ciddi şekilde darp edilmişti. Her iki üyemize yapılan saldırı ayrı olarak yargıya taşınmıştır. Sendikamızın hukukçusu Avukat Öncel Polili tarafından yürütülen üyemiz Esen Uygaroğlu’nun davası sonuçlanmıştır. Kıdemli Yargıç Banu Soyer yargıdan taleplerimizi haklı görerek Polis Müdürlüğü’nü 15 bin lira ve bu meblağın faizini tazminat olarak ödemeye ve dava masraflarını karşılamaya mahkum etmiştir. 

Bu cezalandırıcı tazminatın bir nedeni de Polis Müdürlüğü’nün saldırgan polislere yönelik soruşturması tamamlanmasına rağmen hala daha bir ceza davasının açılmamasıdır. Bu çirkin olaydan sonra göreve gelen 3. Başsavcı’ya çağrımızdır: Cesaretli ve adaletli davranarak söz konusu polislere ceza davası açın. Kamu vicdanının talebi budur.

Geç de olsa adalet yerini, kısmen de olsa, bulmuştur. Dava sonucunun esası açıktır: Polis Müdürlüğü sivil, barışçıl insanlara, kadınlara ve çocuklara, gençlere ve yaşlılara saldırmıştır. Bu bir eyleme müdahale değil bilinçli bir gözdağı verme uğraşıdır, saldırıdır ve Polis Müdürlüğü için utançtır. Sendikamız, sivil toplum örgütleri, aydınlar faşist saldırılardan dün korkmadığı gibi bugün de korkmamaktadır. Barış, demokrasi, adalet ve özgürlük için mücadelemiz sürecektir”. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık