AktüelGazedda'nın Gündemi9 Mayıs, tüm insanlık için evrensel sembol olarak onurlandırıldı

AKEL’in önerisiyle Temsilciler Meclisi, 9 Mayıs Antifaşist Zafer Günü’nü özgürlük ve demokrasi mücadelesinin tüm insanlık için evrensel sembolü olarak onurlandırdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 27, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

AKEL’in önerisiyle Temsilciler Meclisi, Hitler faşizmini yerle bir eden ve II. Dünya Savaşı’nı sonlandıran Antifaşist Zafer’in 75. Yılına ilişkin kararı onayladı.

AKEL’in önerisi DİKO, EDEK ve Yurttaşlar İttifakı’nın da desteğiyle Meclis Genel Kurulu’nda oylandı, ELAM dışında bütün partiler lehte oy verdiler. Onayladığı kararla Temsilciler Meclisi, 9 Mayıs Antifaşist Zafer Günü’nü özgürlük ve demokrasi mücadelesinin tüm insanlık için evrensel sembolü olarak onurlandırdı.

Meclis kararında Hitler faşizmine ve onun insanlık dışı ideolojik saplantılarına karşı tüm Avrupa’da savaş alanlarında ve direnişte yer alarak insanlık medeniyetinin geleceğini kurtaran bütün dünya halklarına saygısını dile getirirken, Nazizm’in soykırımında, toplama kamplarında, işgal altındaki ülkelerinde, savaşın açlık ve sefaletinde yaşamlarını yitiren milyonlarca kurbanı saygıyla andığını dile getirdi.

Temsilciler Meclisi II. Dünya Savaşı’nda Hitler faşizmine karşı mücadeleye Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk, bütün Kıbrıslıların gönüllü olarak katılımlarına özel atıfta bulunarak, bunun eğitim sistemi çerçevesinde Kıbrıs tarihinin önemli bir parçası olarak yer alması yönünde devlete çağrıda bulundu. Aynı kararda Hitler faşizminin yenilmesi çabasına en büyük katkıyı Sovyet Birliği’nin sağladığı vurgulanarak, Sovyet Birliği’nin bu tarihi rolünün ve katkısının tarihten silinmesine yönelik çabalara Meclis’in tamamen karşı olduğu kaydedildi.

Meclis’te ELAM dışında bütün partilerin onayladığı kararda “faşizmin demokraside hoş görülebilecek veya hoş görülmesi gereken bir görüş değil; insanlığa, demokrasiye, sosyal kazanımlara, kolektif ve bireysel haklara yönelik büyük ve ölümcül bir tehdit olduğu” vurgulandı.
Ayrıca Temsilciler Meclisi kimliklerini ister açıkça ortaya koyan, ister saklayan neofaşist ve neonazi hareketlerin varlığını ve faaliyetini şiddetle kınadı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık