AktüelGazedda'nın Gündemi9 Mayıs 1945: Zafer Günü 75. yılında

Bu tarihsel gün, kızıl bayrağın Sovyetler Birliği tarafından faşizmin kalbine dikildiği, Adolf Hitler’in karargahı olarak bilinen Reichstag’ın yenilgi fotoğrafının çekildiği gündür.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 9, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

75. yıl önce bugün, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile birlikte yurtseverlik ve sosyalizm mücadelesini faşizm karşısında yükselten milyonlarca insan Büyük Anayurt Savaşı’nın zaferini yaratarak dünyaya armağan etti.

Yurtseverlik Savaşı’nın büyük önderi Stalin’in de dediği gibi dünya halkları Nazizmin yarattığı karanlığa karşı Sovyetler Birliği’nden zafer beklemekteydi.

Sömürüye karşı eşitliğin, faşizme karşı barışın ve özgürlüğün kazanıldığı bu zafer günü, tarihe 9 Mayıs 1945, başka bir ifade ile aklında sosyalizm yüreğinde yurtseverlik duygusu olanların faşizmi kayıtsız şartsız teslim aldığı gün olarak geçmektedir. Hitler’in günler öncesinden intihar etmesi, şehrin sokak sokak kuşatılması sonrasında faşist Almanya teslimiyetini kendi elleri ile imzalamış, temsiliyet ise SSCB’ye verilmiştir.

Bu tarihsel gün, kızıl bayrağın Sovyetler Birliği tarafından faşizmin kalbine dikildiği, Adolf Hitler’in karargahı olarak bilinen Reichstag’ın yenilgi fotoğrafının çekildiği gündür.

Bugün, savaş çığırtkanlarının topları ile tüfekleri ile sesinin kısıldığı, Hitler’in halka giydirmek istediği deli gömleğinin ise yırtılıp atıldığı bir gündür.

1939-1945 yılları arasında süren Büyük Anayurt Savaşı’nda yaklaşık 27 milyon SSCB asker ve sivil halk hayatını kaybetti.

75 yıl önce bugün, eşitliğin hüküm sürdüğü onurlu bir yaşamın hayalini gerçekleştirenler, Şanlı direnişleri ile faşizme hayatı zindan edenler, tarihi cellatların ellerinden alarak akışına yön verenler, büyük bir coşkuyla anılmaya devam ediliyor.

Bu büyük zafer dünya devrimci şairlerinin şiirlerinde de yerini almış Bertolt Brecht “Almanca Yakarış” şiirinde Nazilerin halklara açtığı savaşı ve bu savaşın toplumsal yaşantıya olan etkisini anlatmıştır.

Almanca Yakarış

Ulu önderlerimiz mutlu bir gün buyurdular bize:
-Dazig ile Varşova’ yı alacağız!
Uçaklarımız ve tanklarımızla saldırdık Polonya’ ya,
yirmi günde ulaştık hedefimize:
Tanrı korusun bizi!
Ulu önderlerimiz mutlu bir gün buyurdular bize:
Alacağız Oslo ile Paris’ i!
Norveç’i, Paris’i işgal ettik,
ulaştık altı hafta geçmeden hedefimize.
Tanrı korusun bizi!

Ulu önderlerimiz mutlu bir gün buyurdular bize:
-Sırbistan’ ı, Yunanistan’ ı, Rusya’ yı alacağız!
İşgal ettik Sırbıstan’ı, Yunanistan’ı, Rusya’yı,
Ve…
İki yıl var kurtarmaya çalışırız kıçımızı.

Tanrı korusun bizi!
Bir gün gelecek ulu önderlerimiz buyuracaklar bize:
-Ayı da alacağız, Okyonusu’ u da!
İyi ama, çok zor şu Rusya’ da dayanmak,
karşı durmak düşmana, kara, kışa,
ne zaman döneceğini bilmeden.
Tanrı korusun bizi, döndürsün evimize!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık