AktüelPolitika9 Ay Sonra Gelen Özgürlük

Türkiye’de Cumhuriyet gazetesi davasında tahliye edilen 7 yazar ve yönetici, dün gece geç saatlerde özgürlüğüne kavuştu. 4 gazetecinin ise tutukluluğu devam ediyor. Cumhuriyet gazetesi davasında, haklarında tahliye kararı verilen Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Musa Kart, Güray Tekinöz, Turhan Günay, Önder Çelik ve Hakan Kara, tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi’nden gece yarısı salıverildi. Cezaevi önünde destek Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerini cezaevi önünde bazı CHP milletvekilleri, Cumhuriyet Gazetesi çalışanları, aileleri, gazeteciler ve arkadaşları karşıladı. Kart: Yüreğimizi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 29, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye’de Cumhuriyet gazetesi davasında tahliye edilen 7 yazar ve yönetici, dün gece geç saatlerde özgürlüğüne kavuştu. 4 gazetecinin ise tutukluluğu devam ediyor.

Cumhuriyet gazetesi davasında, haklarında tahliye kararı verilen Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Musa Kart, Güray Tekinöz, Turhan Günay, Önder Çelik ve Hakan Kara, tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi’nden gece yarısı salıverildi.

Türkei Istanbul Freilassung von Journalisten der Cumhuriyet (Imago/C. Erok)

Cezaevi önünde destek

Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerini cezaevi önünde bazı CHP milletvekilleri, Cumhuriyet Gazetesi çalışanları, aileleri, gazeteciler ve arkadaşları karşıladı.

Türkei Istanbul Freilassung von Journalisten der Cumhuriyet (Imago/C. Erok)

Kart: Yüreğimizi kinle ve öfke ile doldurmadık

Cumhuriyet Gazetesi çizeri Musa Kart, cezaevi önünde yaptığı açıklamada, “Haksız, hukuksuz ve mesnetsiz suçlamalardan 9 ay tutuklu kaldık. Sevdiklerimizden, yakınlarımızdan, eşimizden ayrı kaldık. Avukat arkadaşlarımız buna keyfi tutuklama diyor. Ama inanın bu süreç içerisinde yüreğimizi kinle ve öfke ile doldurmadık” dedi.

Türkei Istanbul Freilassung von Journalisten der Cumhuriyet (Imago/C. Erok)

‘Bu iddianame düşmüştür’

Musa Kart “Eğer önyargısız bir denetim, bir çalışma, bir iddianame hazırlanmış olsaydı, görülecekti ki başta FETÖ olmak üzere terör örgütlerini en sert şekilde eleştiren bir gazeteyi terör örgütleri ile irtibatlandırmak hayalin alacağı bir şey değildir” şeklinde konuştu.

Türkei Istanbul Freilassung von Journalisten der Cumhuriyet (Imago/C. Erok)

Kara: İddiaların gerçek dışı olduğu kanıtlandı

Hakan Kara “Cumhuriyet ile FETÖ’yü bir araya getiremezsiniz. İddianamedeki tüm iddiaların da gerçek dışı olduğu kanıtlanmış oldu. Tüm kamuoyu da bunu gördü. Çıktığımız için mutluyuz ama bir burukluk da taşıyoruz. Çünkü 4 arkadaşımız içeride. En kısa zamanda onları da alacağız ordadan” açıklamasını yaptı.

Ahmet Sik (picture-alliance/AP Photo/C. Erok)

Şık: Sadece anne babamın elini öpmek için eğildim

Davada dört sanığın tutuklu yargılanacağına dair kararın açıklanması sonrasında konuşan Ahmet Şık, “Bugün burada çıkan karar diyor ki, ‘Size diz çöktüreceğiz…’ Bütün zorbalar, tüm tetikçileriyle bu organize örgütün tüm adamları bilsinler ki ben sadece anne babamın elini öpmek için eğildim, bundan sonra da böyle devam edeceğim” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık