AktüelEkonomi PolitikPolitika8 Mart yürüyüşü: Kadınlar şiddete karşı korunmasız

Kadın Eğitimi Kolektifi, Akdoğan Fikir Sanat Atölyesi, BES, GÜÇ-SEN, HAK-SEN, KTÖS, Baraka Kültür Merkezi ve Bağımsızlık Yolu, bazı kadınların karşı karşıya kaldığı zorluklara dikkat çekmek ve kadının korunabilmesi için atılması gereken adımları hatırlatmak amacıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde yürüyüş düzenledi. Lefkoşa’da Dereboyu olarak bilinen Mehmet Akif Caddesi’ndeki trafik ışıklarından başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meclisi önünde sona erdi. Yürüyüşte pankartlar açıldı, sloganlar atıldı. Yürüyüşün başında Kadın Eğitimi Kolektifi’nden Cansu Nazlı ortak açıklamayı okudu. TALEPLER Ortak...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 9, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kadın Eğitimi Kolektifi, Akdoğan Fikir Sanat Atölyesi, BES, GÜÇ-SEN, HAK-SEN, KTÖS, Baraka Kültür Merkezi ve Bağımsızlık Yolu, bazı kadınların karşı karşıya kaldığı zorluklara dikkat çekmek ve kadının korunabilmesi için atılması gereken adımları hatırlatmak amacıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde yürüyüş düzenledi.
Lefkoşa’da Dereboyu olarak bilinen Mehmet Akif Caddesi’ndeki trafik ışıklarından başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meclisi önünde sona erdi. Yürüyüşte pankartlar açıldı, sloganlar atıldı.
Yürüyüşün başında Kadın Eğitimi Kolektifi’nden Cansu Nazlı ortak açıklamayı okudu.

TALEPLER
Ortak açıklamada, her bölgeye kadın sığınma evlerinin ve şiddet önleme merkezlerinin açılması, yoksulluk yardımının yükseltilmesi, yasal olarak kadın yıpranma payının geri getirilmesi, özel sektörde çalışanların sendikalaşmasının sağlanması, gece kulüplerinin kapatılması ve kamusal kreşler açılması talep edildi.
Kadınların karşı karşıya kaldığı bazı zorluklara da dikkat çekilen açıklamada, bazı “neoliberal” politikaların kadınların çalışma ve sosyal haklarını gerilettiği; “dinsel gericiliğin” kadın üzerindeki ataerkil baskıyı arttırdığı; ekonomik krizlerde ucuz ve esnek iş gücü olarak görülen kadınların yoksullaştırıldığı, işyerlerinde daha uzun saat çalıştırıldığı, buna ek olarak ev işlerini yapmak zorunda kaldığı; işyerlerinde bazı kadınların ayrımcılık, mobing ve tacize maruz kaldığı, sendikasız koşullarda kadının ya işini kaybetmeyi göze alarak ses çıkardığı ya da işini kaybetmemek için bu muamelelere göz yummak zorunda kaldığı; ülkede göçmen kadınlara yönelik işyeri ayrımcılığının daha da ağır olduğu, bazı göçmen kadınların asgari maaşın altında görev ve mesai tanımı olmadan çalıştırıldığı; gece kulüplerinde kadınların pasaportları ellerinden alınarak gayri insani şartlarda çalıştırıldığı; devletin kadına yönelik şiddeti önleyici mekanizmalar geliştirememesi nedeniyle kadınların şiddete karşı korumasız bırakıldığı kaydedildi.
Açıklamada, kadınların can güvenliğini ve cinsel dokunulmazlığını korumanın, yasal çalışma haklarını kullanmasını sağlamanın, yoksul kadınlara sosyal yardımda bulunmanın devletin görevi olduğu da vurgulandı.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık