AktüelPolitika‘8. Henry Yetkisi’: Britanya Hükümeti İlk Brexit Kanununu Açıkladı

‘8. Henry yetkisi’ olarak adlandırılan Britanya’nın Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması (Brexit) süreciyle ilgili AB mevzuatının Britanya’nın iç hukukuna aktarılmasını sağlayacak ‘Büyük İptal Yasa Tasarısı’ Parlamento’ya sunuldu. AB’den ayrılık (Brexit) süreciyle ilgili çalışmalarını sürdüren Britanya hükümeti, sürecin sonunda AB yasalarının Britanya yasaları üzerindeki üstünlüğünü ortadan kaldıracak ve birliğin mevzuatının ülkenin iç hukuku haline getirecek bir yasa tasarısı hazırladı. ‘ÜLKENİN GÖZÜ ÜZERİMİZDE’ ‘Büyük İptal Yasa Tasarısı’ olarak adlandırılan düzenlemeyle AB yasalarına iç hukuk karşısında üstünlük sağlayan Avrupa...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 13, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

‘8. Henry yetkisi’ olarak adlandırılan Britanya’nın Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması (Brexit) süreciyle ilgili AB mevzuatının Britanya’nın iç hukukuna aktarılmasını sağlayacak ‘Büyük İptal Yasa Tasarısı’ Parlamento’ya sunuldu.

AB’den ayrılık (Brexit) süreciyle ilgili çalışmalarını sürdüren Britanya hükümeti, sürecin sonunda AB yasalarının Britanya yasaları üzerindeki üstünlüğünü ortadan kaldıracak ve birliğin mevzuatının ülkenin iç hukuku haline getirecek bir yasa tasarısı hazırladı.

‘ÜLKENİN GÖZÜ ÜZERİMİZDE’

‘Büyük İptal Yasa Tasarısı’ olarak adlandırılan düzenlemeyle AB yasalarına iç hukuk karşısında üstünlük sağlayan Avrupa Toplulukları Yasası iptal edilecek.

Tasarıyla bakanlıklar, AB mevzuatında kendi alanlarını ilgilendiren düzenlemeleri ‘kopyala yapıştır’ yöntemiyle iç hukuk haline getirme yetkisine kavuşacak.

Tasarıyı açıklarken yaptığı konuşmada milletvekillerine, ‘ülkenin ortak çıkarları için Brexit konusunda birlikte çalışma’ çağrısında bulunan Brexit Bakanı David Davis, “Ülkenin gözü üzerimizde ve ben de amacımıza ulaşmak, ülkemiz için yeni bir gelecek yaratmak için herkesle çalışacağım” dedi.

SÜREÇ TARTIŞMALI GEÇEBİLİR

AB’ye 44 yıldır üye olan Britanya’nın söz konusu uygulamayla yaklaşık 20 bin düzenlemeyi iç hukukuna aktarması bekleniyor.

Hükümet bu uygulama ile Brexit sonrasında hukukta bir boşluk oluşmaması amacını güdüyor.

Tasarının vekiller tarafından sonbaharda tartışılmaya başlanması ve ülkenin AB’den resmen ayrılmasının planlandığı dönem olan mart 2019’dan önce oylanması bekleniyor.

Bu arada bakanlıklar, AB düzenlemelerini iç hukuka aktarırken, gerek gördükleri yerlerde parlamentonun onayına ihtiyaç duymadan düzeltmeler yapabilecek.

Bu uygulama, Britanya’da ‘8. Henry yetkisi’ olarak adlandırılıyor. İşçi Partisi başta olmak üzere muhalefet partileri, parlamentoyu devre dışı bırakacak bu uygulamaya itiraz ediyorlar.

Nisan ayında resmen başlayan Brexit sürecinin 2 yıl devam etmesi ve ülkenin mart 2019’da AB’den ayrılması öngörülüyor.

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık