AktüelEkolojiYaşam8 bin balık Kanlıköy Barajı’na bırakıldı

Taşkent Doğa Parkı yaptığı açıklama ve paylaştıkları video ile 8 bin balığın doğal ortamları olan Kanlıköy Barajı’na geri bırakıldığını kaydetti. İşte açıklama ve video: Merkezimiz tarafından 4 ay evvel kuruyan Kanlıköy barajından kurtarılan yaklaşık 8 bin balık yaşam alanlarına geri döndü. 4 Aydır filtrasyon sistemi olan tatlı su alanımızda optimum çevresel koşullar sağlayarak barındırmış olduğumuz binlerce balığı, yoğun yağışlarla doluluk oranı yükselen Kanlıköy barajında doğayla yeniden buluşturduk. Ayrıca yaşam alanlarına geri dönen balıkların üreme dönemini...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 13, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Taşkent Doğa Parkı yaptığı açıklama ve paylaştıkları video ile 8 bin balığın doğal ortamları olan Kanlıköy Barajı’na geri bırakıldığını kaydetti.

İşte açıklama ve video:

Merkezimiz tarafından 4 ay evvel kuruyan Kanlıköy barajından kurtarılan yaklaşık 8 bin balık yaşam alanlarına geri döndü.

4 Aydır filtrasyon sistemi olan tatlı su alanımızda optimum çevresel koşullar sağlayarak barındırmış olduğumuz binlerce balığı, yoğun yağışlarla doluluk oranı yükselen Kanlıköy barajında doğayla yeniden buluşturduk. Ayrıca yaşam alanlarına geri dönen balıkların üreme dönemini doğal ortamlarında geçirecek olması ise bizleri mutlu etti.

Bu Kez Duyarsız Kalınmadı

Daha önce bir çok kez barajların kurumasına karşı ne yazık ki duyarsız kalınırken, bu kez ise biraz geç kalınmasına rağmen seyirci kalınmadı. Bu kapsamda ‘KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı-Çevre Koruma Dairesi, KKTC İçişleri Bakanlığı-Merkez Kaymakamlığı, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı-Hayvancılık Dairesi/Orman Dairesi/Su İşleri Dairesi, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı-Karayolları, Gönyeli Belediyesi, KKTC Avcılık Federasyonu’ yani ilgili tüm kurumlar ve gönüllü çevreciler de seferber olup, destek verdiler. Nitekim özverili çalışma sonucunda da yaklaşık 8 bin balık kurtarılarak doğayla yeniden buluştu.

Kanlıköy Barajında Yaşam Yeniden Canlandı

Öte yandan Kanlıköy barajında balıkların yanı sıra, yeniden canlanan yaban hayatla oluşacak olan bütüncül ekolojik yaşam ise önemli bir nokta oluşturuyor. Bu ekolojik yaşam içerisinde sulak alanlardan faydalanan diğer yaban hayvanları, göçmen ve balıkçıl kuşlar da yer alıyor. Bütün bunlara ek olarak barajın doluluk oranının korunmasına yönelik çalışmaların süreklilik arz ederek yapılması ve 4 ay önce baraj suyunun kontrolsüz bir şekilde tarım için sulama alanında kullanılmak üzere çekilmesiyle oluşan senaryonun yeniden yaşanmaması ekosistemimiz için oldukça önem arz ediyor. Nitekim bu balıklar, sineklerin lavralarıyla da beslenerek, sinek popülasyonuna karşı biyolojik çözüm oluşturuyor.

Taskent Doga Parki

8 BİN BALIK KANLIKÖY’E GERİ DÖNDÜ Merkezimiz tarafından 4 ay evvel kuruyan Kanlıköy barajından kurtarılan yaklaşık 8 bin balık yaşam alanlarına geri döndü. 4 Aydır filtrasyon sistemi olan tatlı…

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık