AktüelDünyaEkoloji8 AB ülkesinden bütçenin 4’te 1’ini iklim değişikliğine ayırma çağrısı

İndependent gazetesinin haberine göre 8 Avrupa ülkesi, Avrupa Birliği (AB) bütçesinin 4’te 1‘ini iklim değişikliğiyle mücadeleye ayırmayı teklif etti. Teklifi sunan ülkeler arasında, Belçika, Danimarka, Fransa, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İspanya ve İsveç yer aldı. Söz konusu ülkeler ayrıca, “en geç 2050’de” AB’nin sera gazı emisyonunu net 0’a indirmesi gerektiğini söyledi. Yayımlanan ortak bildiride “İklim değişikliği insanlığın ve gezegenimizin geleceği için derin sonuçlar doğurabilecek küresel bir meydan okuma. Etkileri, örneğin geçtiğimiz yazki sıcak hava dalgaları ve orman yangınlarıyla, şimdiden...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 10, 2019
Djumba Hotel & Cafe

İndependent gazetesinin haberine göre 8 Avrupa ülkesi, Avrupa Birliği (AB) bütçesinin 4’te 1‘ini iklim değişikliğiyle mücadeleye ayırmayı teklif etti.

Teklifi sunan ülkeler arasında, Belçika, Danimarka, Fransa, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İspanya ve İsveç yer aldı.

Söz konusu ülkeler ayrıca, “en geç 2050’de” AB’nin sera gazı emisyonunu net 0’a indirmesi gerektiğini söyledi.

Yayımlanan ortak bildiride “İklim değişikliği insanlığın ve gezegenimizin geleceği için derin sonuçlar doğurabilecek küresel bir meydan okuma. Etkileri, örneğin geçtiğimiz yazki sıcak hava dalgaları ve orman yangınlarıyla, şimdiden tüm Avrupa’da hissediliyor” ifadeleri kullanıldı.

Bildiride ayrıca şu açıklamalara yer verildi:

“Hem özel hem de kamusal finans akışını iklim eylem planına doğru yönlendirmeliyiz. Halen görüşülmekte olan AB bütçesi, bu açıdan önemli bir araç olacaktır: Harcamaların en %25’i, iklim değişikliğiyle mücadeleyi amaçlayan projelere aktarılmalı.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©