AktüelKıbrıs SorunuManşetTemas77 Bin Kıbrıslı Türk AP seçimlerinde oy kullanabilecek

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 9, 2018
Djumba Hotel & Cafe

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekilliği seçimleriyle ilgili çalışmaların başlamasıyla, oy kullanma hakkı olabilecek Kıbrıslı Türklerin sayısı da gündeme geldi.

Alithia gazetesi Kıbrıs Cumhuriyeti kimliğine sahip olan ve Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarında KKTC’deki adresleri kayıtlı olan Kıbrıslı Türklerin 2019 AP seçimlerinde oy kullanma hakkının olduğunu yazdı.

Verilere göre bu rakamın 77 bin olduğunu kaydeden gazete, tüm bu kişilerin 2019-2024 dönemlerinde AP’a katılacak 6 Milletvekili için yapılacak seçimlerde otomatik olarak seçme ve seçilme hakkına sahip olduğunu belirtti.  Gazete, kayıtlı Kıbrıslı Türk seçmenlerin sayısının, tüm seçmenlerin yüzde 12’sine denk geldiğini belirtti.

Buna göre yaklaşık 560 bin Kıbrıslı Rum ve 77 bin Kıbrıslı Türk seçmenin bulunduğunu aktaran gazete, (Kıbrıslı Türklerin) oy verme yeri konusunda ise sınır kapıları yakınlarında kurulacak olan seçim merkezlerine gidilmesi gerektiğini yazdı.

2014 yılındaki AP seçimlerinde sınır kapıları yakınlarında kurulan 50 sandıkta, oy kullanma hakkına sahip 58 bin 639 Kıbrıslı Türk’ten 1869’unun oy kullandığını belirten gazete, sayıda 5 yıl içerisinde 20 bin kadar artış olmasının sebebinin, yeni kimlik sürümleriyle ve kimliği olan, ancak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin KKTC’deki kayıtlı adresine sahip olmadığı bazı kişilerin doğru verilerinin kaydedilmesiyle ilgili olduğunu belirtti.

Haberde Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yapılan “ulusal seçimlerde” sadece Kıbrıs’ın güneyi tarafında kalan ve seçmen kütüklerine kayıtlı olan Kıbrıslı Türklerin oy kullanabildiği anımsatan gazete, son seçimlerde bu rakamın 650 olduğunu aktardı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©