AktüelGazedda'nın Gündemi74’te kaybedilen insandan çok daha fazlasını trafik öldürdü!

1974’te Türkiye’nin Kıbrıs’a yaptığı askeri harekatta toplamda 838 Kıbrıslıtürk ve Türk askerinin hayatını kaybettiği belirlenirken, aynı tarihten 2019’a kadar 1963 insanın trafik çarpışmalarında öldüğü tespit edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 20, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

1974’te Türkiye’nin Kıbrıs’a yaptığı askeri harekatta toplamda 838 Kıbrıslıtürk ve Türk askerinin hayatını kaybettiği belirlenirken, aynı tarihten 2019’a kadar 1963 insanın trafik çarpışmalarında öldüğü tespit edildi.

Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanan trafik çarpışmaları bitmek bilmiyor. 1974’ten beri devlet denilen yapıların herhangi bir adım atmamasından dolayı trafikte 45 yılda 1963 insan hayatını kaybetti.

Trafikte Kazasız Yaşam Derneği Başkanı Hüseyin Sevay’dan edinilen bilgide, trafik mühendisliği bulunmayan Kıbrıs’ın kuzeyinde 1974 yılından bu yana trafikle ilgili ölümlerde bin 963 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Bu rakam, 1974 Türkiye askeri müdahalesinde hayatını kaybeden insan sayısının iki katından fazlasına denk geliyor.

Halil Sadrazam’ın yazdığı “İkinci Harekat Sonrası: Kıbrıs’ta mitlerden geleceğe” adlı kitapta, Türk askeri kaynaklarından edinilen bilgide 1974 harekatı sırasında 498 Türk askeri, 70 Kıbrıslı mücahit ve 270 Kıbrıslıtürk’ün hayatını kaybettiği yazıyor. Edinilen bilgiye göre, 1974 yılında toplamda 838 insanın hayatını kaybettiği belirlenmektedir.

GazeddaKıbrıs’ın yaptığı araştırmada ise 2019 yılında Kıbrıs’ın kuzey yarısında toplam 29 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi. İnsan hayatını ve sağlığını korumakla mükellef devlet ise, yaşanan trafik kazalarıyla ilgili her yıl olduğu gibi bu yıl da herhangi bir adım atmadı.

Yıllara göre ölümlü trafik çarpışmaları ise şöyle:Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık