AktüelEkoloji74 dönümlük alanın ağaçlandırılması için çalışma başlatıldı

Biyologlar Derneği, Yeşil Barış Hareketi ve Taşkent Doğa Parkı, Girne’de tahrip edilen orman arazisinin yeniden ağaçlandırması ve hayat ormanına dönüştürülmesi için ortak açıklama yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 18, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Biyologlar Derneği, Yeşil Barış Hareketi ve Taşkent Doğa Parkı, Girne’de tahrip edilen orman arazisinin yeniden ağaçlandırması ve hayat ormanına dönüştürülmesi için ortak açıklama yaptı.

Örgütlerden yapılan açıklamada şöyle denildi:

Üç Sivil Toplum Örgütü, Girne Dağları’nın kuzey yamaçlarındaki en özel noktada bulunan 74 dönüm ilk olarak Güven-Yapı’ya 105 konutluk site yapılması için devredilmiş, ardından da duyarlı vatandaşların ve çevre örgütlerinin yoğun mücadelesiyle önce yeniden ‘‘kamu arazisi’’ ardından da ‘‘orman alanı’’ ilan edilen arazi ile ilgili açıklamada bulundu

Yaşanan süreçte bitki örtüsü tamamen tahrip edilmiş olmasına rağmen, ciddi oranda bir betonlaşma gerçekleşmeden toplumun geniş kesimlerinin duyarlılığıyla sivil toplumun ortaya koyduğu mücadele sonucunda durdurulmuştu. Geldiğimiz noktada, yapılaşmanın durdurulmasının asla yeterli olmadığını ve bölgenin yeniden yeşillendirilmesinin de takipçisi olacağımızı vurgulamıştık.

Hayat Ormanı adı verilen alan yeniden halka kazandırılacak

Bu doğrultuda, Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde 74 dönümlük alanın bir proje çerçevesinde yeniden ağaçlandırılması için çalışmalara başladık. Bu doğrultuda, yıl sonuna kadar yapılacak arazi düzeltmeleri ve hazırlık çalışmalarının ardından Ocak ayından itibaren ilk fidanların alana dikimi gerçekleştirilecektir. Yaptığımız toplantıda yılın ilk aylarında planlı bir şekilde vatandaşların da katılımıyla dikilecek fidanların bakım, onarım ve habitat restorasyonun da gerçekleştirilmesiyle birlikte ‘‘HAYAT ORMANI’’ adı verilmesi kararlaştırılan alan yeniden halka kazandırılacaktır.

Ağaçlandırmanın önündeki tek engel alanda bulunan vinçler

Fidan dikim sezonun kaçırılmaması için süratle çalışmalara başlamaya hazır olan Orman Dairesi’nin şu an için önündeki tek engel ise artık araziyle hiçbir bağı kalmayan Kofalı İnşaata ait iki adet devasa vincin halen alanda bulunmasıdır. Sivil Toplum Örgütleri olarak, fidan dikim çalışmalarına hemen başlanabilmesi için ilgili firmaya çağrıda bulunuyor ve bir an önce vinçlerini bölgeden kaldırması gerektiğini de hatırlatıyoruz.

Girne’ye bir nebze de olsa nefes aldıracak ve yeniden hayat vereceğine inandığımız ‘‘Hayat Ormanı’’na fidanları dikmek için sabırsızlanıyoruz. Bu doğrultuda söz konusu alan yeniden yeşillendirilince kadar elimizden gelen her türlü çabayı da ortaya koymaya devam edeceğimizi de tüm halkımıza duyururuz…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık