AktüelKıbrıs Sorunu5+1 konferans kritik önemde

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs sorunu açısından belirleyici gördüğü gayriresmî 5+1 konferansını çok önemli addettiği ve hararetli bir hazırlık dönemi içerisinde olduğu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de Kıbrıs halkına karşı yeni taahhütler üstlendiği haber verildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 24, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs sorunu açısından belirleyici gördüğü gayriresmî 5+1 konferansını çok önemli addettiği ve hararetli bir hazırlık dönemi içerisinde olduğu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de Kıbrıs halkına karşı yeni taahhütler üstlendiği haber verildi.

Alithia ikinci manşet olarak değerlendirdiği haberinde, Anastasiadis hükümetinin beklenmekte olan konferans için yoğun hazırlık yapması, BM Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs halkına gönderdiği mesaj nedeniyle 5+1 Konferans’ın gayriresmî olarak nitelendirilemeyeceğini, aksine, Kıbrıs sorunundaki gelişmeler, ortaya çıkabilecek fırsatlar ve tehlikeler açısından çok kritik addedildiğini yazdı. Diplomatik bir kaynağın, beşli konferansın başarısız olması halinde Kıbrıs sorununun çözümü için yıllardır harcanan bütün çabaların yitirilebileceğine dikkat çektiği eklendi.

Fileleftheros’un da aktardığı habere göre BM Genel Sekreteri, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin BM’deki yeni Daimi Temsilcisi Andreas Hacikrisanthu’nun güven mektubunu kabulünde yaptığı konuşmada şu anda beşli konferansın en kısa sürede toplanması için şartlar oluşturulmakta olduğuna işaret etti. Gerek geçmişte BM Portekiz dönem başkanlığı sırasında gerek şimdi BM Genel Sekreteri olarak, özellikle de Crans Montana’daki müzakereler sırasında şahsen müdahil olduğunu hatırlatarak, Kıbrıs’a ve halkına taahhüdünün bilinmesini istediği de kaydedildi.

Başkanlık Sarayı’nda Pazartesi akşamı hukukçular ve anayasa uzmanları ile toplantıda beyin fırtınası yapıldığını ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin argümanı üzerinde durulduğunu yazan gazete bu toplantının, Aralık ayından beridir yapılan çok sayıdaki 5+1 konferansa hazırlık için toplantısından birisi olduğuna işaret etti.

Habere göre tartışmaları çok yakından bilen bir kaynak, Saray’daki toplantılarda, hem Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hem de kktc’nin argümanları üzerinde çalışıldığını, bütün olasılıklara karşı hazırlık yapıldığını söyledi.

Gazete 5+1 konferansın taşıdığı önemin, Anastasiadis’in Avrupalı yetkililerle ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı temaslarından da anlaşılacağına dikkat çekti.

Gazetenin, 5+1 konferansın Kıbrıs sorununun esasının ele alınacağı resmî bir konferans şeklinde mi gelişeceğini sorduğu diplomatik bir kaynağın sözlerini şöyle aktardı:

“Beşli konferans başarısız olursa bu, çıkmaza sürükleneceğimiz ve çözüm için bunca yıldır harcanan çabaların yitirileceği anlamına gelir. Bu, beşli konferans konusunun özlü müzakere olduğu anlamına gelmez. Ortak zemin olup olamayacağı ve tezlerin harmanlanıp harmanlanamayacağının ortaya çıkması için görüşmeler yapılacak. Özlü müzakere, beşli konferans başarılı olur ve yoğunlaştırılmış müzakerelere yönelirsek yapılacak.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık