AktüelPolitika5.604 KT oy kullandı

Saat 18:00 itibariyle sandıklar kapandı. Kıbrıslıtürklerin 5.604’ü oy kullanırken Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olan bölgelerde ikamet eden toplam 286.602 Kıbrıslırum, Kıbrıslıtürk ve diğer Avrupa Birliği vatandaşları oy kullandı. Resmi açıklama şöyle: Genel Seçim Kurulu Başkanı Sn. Kipros Kiprianu, oy verme işleminin, gerek Kıbrıs Cumhuriyetinde gerekse yurtdışındaki seçim merkezlerinde normal olarak Kıbrıs saatiyle saat 18.00’de sona erdiğini ve sandık başkanlarının nezaretinde oyların tasnifi ve sayımına başlandığını açıkladı.   Mevcut bilgilere göre, seçim kütüklerine kayıtlı olan seçmenlerin...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 26, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Saat 18:00 itibariyle sandıklar kapandı.

Kıbrıslıtürklerin 5.604’ü oy kullanırken Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olan bölgelerde ikamet eden toplam 286.602 Kıbrıslırum, Kıbrıslıtürk ve diğer Avrupa Birliği vatandaşları oy kullandı.
Resmi açıklama şöyle:

Genel Seçim Kurulu Başkanı Sn. Kipros Kiprianu, oy verme işleminin, gerek Kıbrıs Cumhuriyetinde gerekse yurtdışındaki seçim merkezlerinde normal olarak Kıbrıs saatiyle saat 18.00’de sona erdiğini ve sandık başkanlarının nezaretinde oyların tasnifi ve sayımına başlandığını açıkladı.

 

Mevcut bilgilere göre, seçim kütüklerine kayıtlı olan seçmenlerin %42,8’inin oy kullanmış olduğu tahmin ediliyor.

 

Daha önceki seçimlerde oy kullanma oranı ve seçim sayımına göre elde edilen yüzdelik oranı şu şekildedir:

 

Avrupa Parlamentosu Seçimleri

2019

Avrupa Parlamentosu Seçimleri

2014

Milletvekili

Seçimleri 2016

Cumhurbaşkanlığı

Seçimleri

 2018

Lefkoşa: %49,2 41,97% 65,50% 72,23%
Limasol: %44,2 45,57% 66,09% 70,38%
Mağusa: %48,3 34,33% 67,14% 72,57%
Larnaka: %50,1 47,98% 67,94% 72,38%
Baf: %48,3 48,08% 72,31% 73,77%
Yurtdışı: %62,5 56,92% 62,97% 70,95%
Kıbrıslıtürkler için Özel Seçim Merkezleri: %6,93 3,19% –––– ––––
 

Toplam:

 

%42,8

 

43,97%

 

66,74%

 

71,88%

 

 

Kıbrıslıtürklerin 5.604’ü oy kullanırken Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olan bölgelerde ikamet eden toplam 286.602 Kıbrıslırum, Kıbrıslıtürk ve diğer Avrupa Birliği vatandaşları oy kullandı.

SANDIK ÇIKIŞ ANKETİ:

Sandık çıkış anketi açıklandı: AKEL ve DİSİ çekişiyor, Kızılyürek kazanıyor

____

17:00: “Özel seçim merkezlerinde oy kullanan Kıbrıslıtürkler’in sayısı 5.300 iken geri kalan seçim merkezlerinde oy kullananlarının sayısı 241.420’e ulaşmıştır.” Seçime katılım oranı %6.55

____

 

15:00 itibariyle seçmen kütüklerine kayıtlı tüm seçmenlerden yaklaşık olarak %29’u oy kullandı.

Seçim Kurulu Başkanı: “Kıbrıslı Türkler’in bu Avrupa Parlamentosu Seçimlerine katılımıyla ilgili olarak şunları belirtmek istiyorum: “Şimdiye kadar, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olan ve özel seçmen kütüklerine kayıtlı olan toplam 80.862 seçmenden şimdiye kadar 4204 Kıbrıslıtürk seçme hakkını kullanmıştır”

AP seçimlerinde oy verme işlemi sürerken, sandıklarda oy kullanamayan Kıbrıslı Türkler de olduğu bilgisine ulaşıldı. Bazı Kıbrıslı Türkler Lefkoşa’daki sandıklardan kayıtlarda gözükmediğinden dolayı oy vermeden geri dönmekte.

Geçen seçimlerde oy kullanmasına rağmen bu seçimlerde oy kullanamayan Kıbrıslı Türklerin de olduğu öğrenildi.

Seçimde görev alan yetkililer oy kullanamayanların sandık başında itiraz dilekçesi doldurabileceklerini ve itirazlarını iletebileceklerini ifade etti.

______

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, Avrupa Seçimlerinde oyunu kullanan Kıbrıslı Türk seçmenleri övdü ve Avrupa’nın Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yapılan çalışmalara yardımcı olabileceğini, Kıbrıslıların adada barış ve huzur içinde yaşamaları amacıyla gerekli şartların yaratılmasına olumlu katkıda bulunabileceğini vurguladı.
_____
Anastasiades: “Kıbrıs’ın yasal sakinleri bir araya gelebilmesi ülkemizin ne kadar mutlu olacağının bir işaretidir”
Anastasiades, pazar günü yapılan Avrupa Seçimleri için Kıbrıslı Türk seçmenler için açılan özel seçim merkezlerini ziyaret etti ve ziyaret sırasında oy kullanan  Kıbrıslı Türkler ile konuştu.

Anastasiades, “vatandaşlara hizmet verecek bir ülkede karşılıklı saygı ortamında yaşayan tüm Avrupa vatandaşları, Kıbrıs’ın yasal sakinleri bir araya gelebilmesi ülkemizin ne kadar mutlu olacağının bir işaretidir” dedi.

Avrupa bizim evimizdir; karşı karşıya bulunduğumuz sorunlara ve özellikle Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması konusunda yardımcı olabilir diyen Nikos Anastasiades, ülkemizde huzur içinde yaşamamız için de uygun şartların oluşturulmasına yardımcı olabileceğini belirtti.

_____

Sandıklar saat 13:00 itibariyle yeniden açıldı.

Pazar günü Avrupa Seçimlerinde saat 12’ye kadar toplam 18% seçmen oyunu kullandı; 2014 yılında yapılan Avrupa Seçimlerinde saat 12’ye kadar %18, 2016 yılında yapılan Parlamento seçimlerinde %30 ve 2018 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri %30 oranında oy kullanılmıştı.

Seçim çalışmalarına saat 12- 13.00’a arasında ara verildi ve saat 13’de yeniden açıldı. Sandıklar saat 1800’a kapanacak ve nihai sonuçlar Seçim Dairesi Müdürü tarafından gece yarısından sonra açıklanacak.

Lefkoşa’da oy kullanan seçmenin oranının % 24; Limasol’da %18; Mağusa ilçesinde %19; Larnaka’da %21,  Baf’ta %21 olduğu belirtildi.

Çeşitli bölgelerde Kıbrıslı Türkler için açılan özel sandıklara katılım oranı %3.3’e ulaştı.

_____

Oy veren KT sayısı Kıbrıs Cumhuriyeti resmi kaynaklarına göre 2300. Bu rakam %3.3 denk gelip, 2014’te oran %1.35 idi. 

_____

Oy verme işlemi 13:00’da devam edecek.

Oy verme işlemine saat 12:00’da 1 saatlik ara verildi.

___________

Kıbrıs Sosyalist Partisi adına Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aday olan Mehmet Birinci, “bugün inanların günüdür” dedi.

Avrupa seçimler için Lefkoşa’da oyunu kullandıktan sonra açıklamada bulunan Birinci, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Avrupa’daki        emekçi sınıf için yeni bir başlangıç olmasını diledi.

Birinci, Kıbrıs Sosyalist Partisi’nin emperyalizme karşı mücadeleye devam edeceğini teyit etti.

______

Seçime katılım oranları:

Lefkoşa: 10 %, bu rakam 2014’te  8 % idi
Limasol: 6 % bu rakam 2014’te 6 % idi
Mağusa: 7 % bu rakam 2014’te 5 % idi
Larnaka: 8 % bu rakam 2014’te 7 % idi
Baf: 8 % bu rakam 2014’te 7 % idi.

____________

Niyazi Kızılyürek’in açıklaması:

“Bugün güzel bir gün olacak diye düşünüyorum. Kıbrıs için ve Avrupa için en iyisini diliyorum. Yurttaşların bu sürece katılmaları çok anlamlıdır. Memleketimiz Kıbrıs için ve Avrupa Birliği için herkese hayırlı olsun”

 

Şener Levent açıklama yapıtı:

Levent: “Tarihi bir gündür bugün. Ne kadar tarihi olduğu çıkan sonuçlarla belli olacak. Bu da Yasemin Hareketine verilecek oylara bağlı. Bu seçimin tek bir önemli sonucu olabilir. Eğer ben seçilirsem. Çünkü benim yapmayı düşündüklerimi bir başkasından henüz dumadım.”

______________

AP seçileri yapılıyor. Saat 11 itibariyle Kıbrıslı Türklerin seçime katılım oranı 3000 olduğu öğrenildi.

_______________

Kıbrıslıtürkler Mağusa’dan oy vermek için otobüslere biniyor.

Kıbrıslıtürkler Ledra Palace’den oy kullanmaya geçerken.

________

AKEL Genel Sekreteri Andros Kyprianou, Avrupa Birliği’nin kendi hayatımızı önemli oranda belirlediğini ve bunun için hem Kıbrıs hem de Avrupa için kendi görüşümüzü ifade etmenin önemli olduğunu söyledi. .

Pazar günü yapılan Avrupa Seçimleri için Lefkoşa’da oy kullandıktan sonra açıklamada bulunan AKEL Genel Sekreteri, vatandaşlara oy kullanmaları çağrısında bulundu.

Kyprianou,  vatandaşların kendi görüşünü ifade etme zamanı olduğunu ifade ederek herkesin seçim sürecine katılmasını diledi ve yarından itibaren Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması çalışmaları dâhil Kıbrıs’ın karşı karşıya bulunduğu sorunların çözümlenmesi için yeni çaba harcanmasını diledi.

__________

Foto: Sosyal medya

Image may contain: 1 person, walking, shoes, sky, tree, crowd, outdoor and nature

_____

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, Avrupa seçimleri için Limasol’da oy kullandıktan sonra açıklamada bulunarak, “seçimlerde oy kullanma bizim görevimizdir” dedi.

Anastasiades, “bugün demokrasiyi kutluyoruz; büyük Avrupa ailesinde bir karar alıyoruz ve Avrupa’ya bir mesaj gönderiyoruz; tek bir mali politika, ortak bir dış politika,  refah ve dayanışmayı teşvik eden bir politika ve özellikle ortak sınırlar paylaşan bir Avrupa istiyoruz mesajını görmek istiyoruz” dedi.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği’ne katılımının önemine işaret eden Nikos Anastasiades, “Kıbrıs’ın güvenliği için büyük önem taşıyan bir üyeliktir” diye vurguladı.

Anastasiades, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 27 ülkeden oluşan bir aileye üye olduğunu belirtti.

Tüm Kıbrıslı vatandaşlarına oy kullanmaları çağrısı yapan Nikos Anastasiades, bugünkü seçimlere katılmamız bizim görevimizdir, dedi.

_______

İlk üç saatte ise sayı 1930 civarınaydı.

Europe Elects on Twitter

Cyprus, European election today: Turnout at 9:00 CEST, 10:00 local time 2019: 7,3% 2014: 6,4% #EP2019 #Cyprus #Ευρωεκλογές2019

Saat 10 itibarıyla Kuzeyde kayıtlı olan Kıbrıslı Türk seçmenlerin % 1.3’ü oy kullandı. Bu oran 2014’te 0.4 idi. Oy kullananların toplam sayısı ile 1869 idi.

______________

DİKO Başkanı Nikolas Papadopoulos, Avrupa seçimleri ile geleceğimizin daha özgür ve demokratik olması mesajı verilmesi gerektiğini söyledi.

Lefkoşa’da oyunu kullandıktan sonra açıklamada bulunan Nikolas Papadopoulos, “Kıbrıslı ve aynı zamanda Avrupalı bir vatandaş olarak oy hakkımı kullandım” dedi.

“Kıbrıs sorunundaki başarısız politika ve aynı zamanda kibir ve siyasi alaycılığın sona ermesi gerekir” diyen DİKO Başkanı, Kıbrıs sorununa, ekonomik sorunlara çözüm bulunmasına odaklanmamız gerekir, dedi.

_______________

EDEK Başkanı Marinos Sizopoulos, Türkiye’nin Kıbrıs’a karşı kışkırtıcı eylemleri ve Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki yasadışı faaliyetleri ışığında Pazar günü yapılan Avrupa seçimlerini Kıbrıs için kritik seçimler olarak niteledi.

Limasol’da oyunu kullandıktan sonra açıklamada bulunan EDEK Başkanı, “uygun işlemler ve birlikle egemen haklarımızı ve vatanımızı koruyabilir” dedi “bizi birleştiren her şeyi teşvik etmek zamanıdır” diye vurguladı.

Sizopoulos, “Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerini ele almak amacıyla uygun planlar gerekir ve siyasi güçler arasında birlik sağlanması durumunda kendi ekonomik ve siyasi önlemlerimizi Avrupa’ya teşvik edebiliriz” dedi.

_________

Avrupa Parlamentosu’ndaki 6 sandalye için  bugün seçim yapılıyor.

Kıbrıslı Türklerin de aralarında bulunduğu 72 adayın yarıştığı seçimde belirlenecek 6 kişi, 5 yıllığına Brüksel’e gidecek.

81 bin 611’i Kıbrıslı Türk, 10 bin 558’i ise Avrupa vatandaşı olan 549 bin 11 seçmenin oy kullanacağı AP seçimlerinde 21’i Yunanistan, İngiltere ve Berlin’de, 50 tanesi de barikatların yakınlarında olmak üzere toplam bin 50 seçim merkezi kuruldu. Seçim günü sandık görevlisi, Polis Enformasyon Dairesi vb. personel dahil toplam 7 bin kişi görev yapıyor.

Oy verme işlemi sandıkların açıldığı saat 07.00’de başladı. 12.00-13.00 arasında bir saatlik ara verilecek oy verme işlemi, sandıkların kapanış saati olan 18.00’de son bulacak.

AB’nin bütün üye ülkelerdeki sandıkların kapanmasını gerekçe göstererek, sandıkların açılacak, oyların sayılacak olmasına rağmen seçim sonuçlarının gece yarısından önce açıklanmaması talimatına Rum tarafında da uyulacak.

Bugünkü seçimde AP milletvekilliği için aday olanların partilere göre isimleri ise şöyle:

AP’deki sandalye için DİSİ’den Georgia Konstantinu-Panayotu, Panayotis Sendonas, Eleni Stavru, NikosTornaridis, Lukas Furlas ve LefterisHristoforu; AKEL-Sol-Yeni Güçler’den Athos Yeorgiu, Yorgos Yeorgiu, Niyazi Kızılyürek, Yorgos Kukumas, Marina Nikolau ve Neoklis Silikiotis; DİKO’dan Aristos Vasiliadis, Elenis Theoharus, Zaharias Kulias, Kostas Mavridis, Marinos Muşiotis ve Katerina Hristofidu; EDEK’ten Diomidis Diomidus, Hristos Yakovu, Nataşa Yoannu, İlias Mirianthus, Thea Nikolau ve Dimitris Papadakis; İttifak-Ekologlar’dan Andreas Themistokleus, Haralambos Tehopemptu, Efi Ksanthu, Maria Pastella, Aleksia Sakadaki ve Doros Hristodulidis; ELAM’dan Marios Vasiliu, Yeadis Yeadi, Maria İerodiakonu, Yorgos Nikolau, Yorgos Solomonidis ve Panayotis Tofinis; DİPA’dan (Demokratik Cephe) Eleftherios Dimitriu, Vakis Yakovu, Mihalis Yoannu, Yannos Lakkotripis, Marinos Kleanthus ve Antigoni Papadopulo; Yasemin Hareketi’nden İbrahim Aziz, Öz Karahan, Leyla Kıralp, Şener Levent, Zeki Beşiktepeli ve Faize Özdemirciler; Hayvan Partisi’nden Angelina Agathangelu, Avraam Themistokleus, Kiriakos Metcidi ve Neofitos Neofitu; Vatansever Parti’den Hriselpida Kamma, Nikos Hikmonos, Nikolas Peratikos, Hristos Rotsas ve Kostas Haralambus; Milliyetçi Kurtuluş Hareketi’nden Maria Kalogeri, Hristakis Kapiliotis, Andonis Pieridis, Lukas Stavru ve Mihail Hristodulu; Adalet Mücadelecileri Örgütü’nden Mihalis Mina Leoni Paraskevaidu; Kıbrıs Türk Sosyalist Partisi’nden Mehmet Birinci ve Kazım Halit; Bağımsızlar: Mihalis Paraskeva, Hrisanthos Mardapitta ve Haris Aristidu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık