AktüelEkoloji4’lü koalisyon hükümetinin aldığı karar iptal edildi!

Bakanlar Kurulu, Girne’de bulunan arazinin Güven Yapı İnşaat’a kiralanmasına yönelik kararı iptal etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 16, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bakanlar Kurulu, Girne’de bulunan arazinin Güven Yapı İnşaat’a kiralanmasına yönelik kararı iptal etti.

Atanmış Başbakan Ersan Saner, yaklaşık 5 saat süren Bakanlar Kurulu sonrasında açıklamalarda bulundu. 2018 yılında Tufan Erhürman’ın Başbakanlığı döneminde Güven Yapı İnşaat’a kiralanan araziyle ilgili karar alan Bakanlar Kurulu, alınan kararının iptal edildiğini duyurdu. Saner, 3 Mayıs 2018 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu kararını okuyarak, yapmış oldukları araştırmada 3 Mayıs 2018 tarihli kararda arazinin hangi şartlarda ve nasıl kiralandığına dair prosedüre rastlamadıklarını da söyledi.

Arazi 4’lü hükümet döneminde kiralandı

Arazi, 3 Mayıs 2018 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla, 49 yıllığına 4’lü hükümet döneminde kiralanmıştı. Kararda, arazinin belirlenecek rayiç kira bedeli karşılığında Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi tarafından Güven Yapı Ltd’e kiralanmasına karar verildiği de belirtilmişti.

Ara emri alınmıştı

Girne Dağları’nın kuzey yamaçlarındaki ormanlık alan içerisinde yapımına başlanan Güvenlik Kuvvetleri Personeli Yapı Kooperatifi’nin 105 Konutluk Site İnşa Projesi kapsamında yaşanan tahribatın yürütmesinin durdurulmasıyla ilgili çevre örgütleri tarafından Yüksek İdare Mahkemesi’ne yapılan ara emri başvurusu bugün görüşülmüş ve mahkeme ara emri kararı vermişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık