AktüelGazedda'nın GündemiKuir Kıbrıs Derneği’nin ‘Dayanışma Hattı’ ile ilgili bilgilendirici kitapçığı yayınlandı

Kuir Kıbrıs Derneği, 'Dayanışma Hattı' ile ilgili bilgilendirici kitapçığı ‘çevrimiçi’ yayınladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından KAOS GL işbirliğiyle yürütülen “Sömürüden Özgür LGBTİ+ HAYAT” Projesi, “Dayanışma Hattı” ile ilgili bilgilendirici kitapçığı, derneğin web sitesinde çevrimiçi yayınlayarak daha erişilebilir hale getiriyor.

 “Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artıların (LGBTİ+), sömürüden özgür olabileceği bir Kıbrıs” sloganıyla yola çıkan Hayat Projesi, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde insan ticaretine maruz kalan LGBTİ+ların mücadelesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Hayat Projesi, Mayıs 2019’da başlamış ve ilk iki yılını tamamlamak üzeredir. Proje kapsamında, “Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar”, “Dayanışma Hattı” ve “HIV & AIDS” alanlarında 3 farklı bilgilendirici kitapçık ve seks işçiliği üzerine el kitapçığı yayınlandı.

Kuir Kıbrıs Derneği, Koronavirüsün ardından bu yayınları web sitemizde ‘çevrim içi’ olarak kullanıma sunuyor. Bu kapsamda ilk olarak derneğin 2017 yılından bu yana yürüttüğü Dayanışma Hattı ile ilgili bilgilendirme kitapçığı internet sitesi üzerinden de yayımlandı.

Dayanışma hattı, Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve Artıların (LGBTİ+’ların) ve yakınlarının, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine ilişkin sorularına, eğitim, çalışma hayatı, aile, barınma, sağlık, açılma, cinsel sağlık, askerlik vb. alanlardaki soruları yanıtlamayı amaçlamaktadır. Bilgilendirici kitapçık; dayanışma hattının tarihçesi, sorularınıza yanıt bulabileceğiniz konular ve verilen kılavuzluk hizmetleri hakkında bilgi vermenin yanında, dayanışma hattının çalışma prensipleri, hizmet koşulları ve gizlilik ilkeleri konularında da bilgi aktarmaktadır. Ek olarak, kitapçık Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülmekte olan Sömürüden Özgür LGBTİ+ (Hayat) ve Renklerin Çeşitliliği Projeleri kapsamında ücretsiz olarak sağlanan psikososyal, hukuki ve sosyal hizmet servisleri hakkında detaylı bilgiye yer veriyor.

Dayanışma hattına haftanın 7 günü 10.00-22.00 saatlerinde mesaj veya telefon araması yoluyla, +90 (542) 858 58 47 numarasından ulaşabilirsiniz. Bilgilendirici kitapçığın tümüne queercyprus.org  adresinden ulaşabilirsiniz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık