AktüelGazedda'nın Gündemi4 ülkeden Doğu Akdeniz’de ortak tatbikat

Kıbrıs Cumhuriyeti, Yunanistan, Fransa ve İtalya tarafından Kıbrıs’ın batısında bugün başlayan ortak askeri tatbikatı Fransa ve Yunanistan savunma bakanları duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 27, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti, Yunanistan, Fransa ve İtalya tarafından Kıbrıs’ın batısında bugün başlayan ortak askeri tatbikatı Fransa ve Yunanistan savunma bakanları duyurdu.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ve Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayiotoupulos, Kıbrıs’ın batısında 4 ülkenin ortaklığıyla 26-28 Ağustos’ta gerçekleştirilecek deniz ve hava tatbikatının başladığını açıkladı.

Parly, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Doğu Akdeniz’in gergin bir bölge haline geldiğini belirtti.

Uluslararası hukuka saygının istisnasız kural olması gerektiğini kaydeden Parly, “Kıbrıslı, Yunan ve İtalyan ortaklarımızla bugün bir deniz ve hava tatbikatına başlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yunan Bakan Panagiotopoulos da Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, girişimin, dört Avrupalı Akdeniz ülkesi tarafından gerginliği azaltma politikalarının bir parçası olarak hukukun üstünlüğüne olan bağlılığını göstermeyi amaçladığını söyledi.

Kıbrıs Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise 4 ülkenin askeri gücünü göstermek üzere, Doğu Akdeniz’de “Eunomia” ismiyle ortak hava ve deniz tatbikatı yapmaya karar verdiği yer aldı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık