AktüelGazedda'nın Gündemikoronavirus4 sendikadan ortak “Evde kal” eylemi

KTAMS, Kamu-Sen, Kamu-İş ve Güç Sen, “İş yerine gitmeme ve halk sağlığı için evde kal’’eylemi başlattı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 14, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kamuda örgütlü 4 sendika olan KTAMS, Kamu-Sen, Kamu-İş ve Güç Sen, “ İş yerine gitmeme  ve halk sağliği için evde kal’’eylemi başlattıklarını duyrurdu.

UBP-HP Hükümetinin Corona virüsüne karşı gerek aldıkları tedbirlerin denetimi gerekse alınacak tedbirler konusunda ciddi bir irade eksikliği olduğu belirtilen açıklamada, “Dün Bakanlar Kurulunun aldığı özel sektöre yönelik iş yerlerinin kapanması kararına bir çok iş yeri uymamakta ve hükümet sağlığımızı hiçe sayarcasına buna göz yummaktadır” denildi.

Yapılan açıklamada, bunların yanı sıra dün hükümetin halka sunulan hizmet bakımından kamuda elzem olan yerler dışındaki çalışanların idari izinli olduğu yönünde karar üretmiş olduğunu, ancak bugün aldığı yeni bir karar ile tamamen yine halk sağlığını tehlikeye atarcasına ve kendi kararları ile çelişircesine hizmetleri bakımından elzem olmayan kamuda tüm iş yerlerindeki çalışanların pazartesi günü  göreve gelmeleri ile ilgili  müdürler tarafından aranarak göreve gelin çağrısı yapıldı.

Başbakanla bu konularla ilgili 3 gündür görüşme talep etmiş olmalarına rağmen maalesef sendikalarla görüşmediği ifade edilen açıklamada şu şekilde devam edildi: “Hükümetin çalışanların temsilcisi sendikalar ile diyalog kurmadan, halk sağlığını hiçe sayarcasına aldığı bu karara sendikalarımızın şiddetle karşı çıktığını ve bu çerçevede sağlık,cezaevi,sivil havacılık,limanlar dışında kalan işyerlerimizde  tüm çalışanlarımız ile 16 Mart 2020 tarihi itibariyle ‘İş yerine gitmeme ve halk sağlığı için evde kal’ eylemi başlatacağımızı kamuoyuna bildirir hükümeti bir an önce Virüsün salgına dönüşmesini önlemek, olayın ciddiyetini kavramak ve geç kalmamak adına daha radikal kararlar almaya çağırırız”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık