AktüelKıbrıs Sorunu3’lü görüşmenin kaderini fikirler dizisi belirleyecek

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Kıbrıs sorunundaki çıkmazı aşmak için liderlerle yarın gerçekleştireceği görüşmede, İngiliz fikirler dizisinin ortak zemin arayışı ve dolayısıyla çözümde ‘tetikleyici’ olması bekleniyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 26, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Kıbrıs sorunundaki çıkmazı aşmak için liderlerle yarın gerçekleştireceği görüşmede, İngiliz fikirler dizisinin ortak zemin arayışı ve dolayısıyla çözümde ‘tetikleyici’ olması bekleniyor

Haftalık Kathimerini gazetesi haberde her iki tarafın da dikkatlerden kaçmayacak bazı hareketlerde bulunduğuna dikkat çekti. Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in ‘ön şart olmadan yaratıcı bir diyalog başlaması’ ümidini dile getirerek “her şey masada izlenimi yaratan” bir açılımda bulunduğunu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da klasik iki devlet terminolojisini kullanmayıp Kıbrıs Türk halkına egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüden söz ettiğini hatırlattı.

Gazete, bunun, İngiltere’nin ileri götürmekte olduğu, “konfederasyona atıf yapan” gayri resmî fikirlerine yaklaşım göstergesi olarak da algılanabileceği, İngiliz önerilerinin “her halükârda Ankara’nın ölçülerine göre biçilmiş ve Türk talepleriyle örtüşen bir uzlaşı çerçevesinde olduğu” yorumunu yaptı.

İngiliz fikirler dizisi Guterres’e rehber oldu

Haberde İngiliz önerilerinin, devletin egemenliğinin bottom up, yani tam da İngiliz gayri resmî fikirlerinin öngördüğü gibi iki devletçikten merkezî devlete ilerleyebileceğini söyleyerek, eğilimini Cenevre’de ortaya koyan BM Genel Sekreteri için rehber teşkil ettiğine dikkat çekildi.

Guterres’in iyi niyet misyonu yetkisinin öngördüğü iki bölgeli iki toplumlu federasyon ile atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın masaya koyduğu iki devlet önerisi arasında “çemberi kareleştirmeye” (imkânsızı mümkün kılmaya) çalışacağı açıklamasının da bir o kadar önemli olduğuna vurgu yapıldı.

Guterres yemeğin kısır geçmesini istemiyor

Fileleftheros ise BM Genel Sekreteri’nin, yarın akşam atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’e vereceği akşam yemeğinin “kısır” geçmesini istemediğini yazdı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık