koronavirus“360 bin kişilik nüfusa 6 bin test sayısı yetersiz”

Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Danışma Kurulu üyesi Kostrikis, iki bölgenin sağlık uzmanları arasında görüşme esnasında fikir alış verişi olduğunu ancak Kıbrıs Cumhuriyeti epidemiyoloji ekibinin Kıbrıslıtürklerden çok fazla bilgi almadığını belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 3, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Danışma Kurulu üyesi Kostrikis, iki bölgenin sağlık uzmanları arasında görüşme esnasında fikir alış verişi olduğunu ancak Kıbrıs Cumhuriyeti epidemiyoloji ekibinin Kıbrıslıtürklerden çok fazla bilgi almadığını belirtti.

Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Danışma Kurulu üyesi Leontios Kostrikis, Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk uzmanların katılımıyla geçiş noktalarının açılmasına ilişkin olarak gerçekleştirilen telekonferans hakkında yaptığı açıklammada, görüşme esnasında fikir alış verişi olduğunu ancak kendi epidemiyoloji ekibimizin Kıbrıslıtürk bölgesindeki durumla ilgili çok fazla bilgi almadığını belirtti.

Kostrikis, “işgal bölgelerinden gelen bir tereddüt vardı” diyerek kendilerine 360 bin kişilik nüfusa 6 bin laboratuvar testi yapıldığının söylendiğini aktardı.

“Siyasi çizgiyle sessizliğe bürünmüşler”

Kostrikis, şunları sözlerine ekledi:

“Bu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yapılan testlerden beş kat daha az test yapıldığı anlamına geliyor. Biz de beş kat daha az test yapsaydık o zaman bizim de sıfır vakamız olurdu. Kıbrıslıtürk epidemiyoloji uzmanları bizden daha iyi durumda olduklarını düşünüyorlar ve geçişlerin açılması konusunda tereddüt yaşıyorlar, bu konuda bir böbürlenme/ kendini beğenmişlik durumları vardır. Almanya’ya uçuşları açacağımız için de eleştirilerde bulundular. Benim değerlendirmeme göre kendilerine verilen siyasi çizgiyle sessizliğe bürünmüşlerdi.” 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık