AktüelPolitika36 yıllık yalanı Ertuğ itiraf etti: Federasyon bir PR çalışması

Yakın dönemde müzakerecilik görevini de yapan deneyimli diplomat Osman Ertuğ, KKTC'nin kuruluş bildirgesinde federasyon ifadesinin yer almasının sadece bir halkla ilişkiler ve PR amacı taşıdığını açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 19, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Yakın dönemde müzakerecilik görevini de yapan deneyimli diplomat Osman Ertuğ, KKTC’nin kuruluş bildirgesinde federasyon ifadesinin yer almasının sadece bir halkla ilişkiler ve PR amacı taşıdığını açıkladı.

Kıbrıs Postası’ndan Levent Kutay’a verdiği röportajda, Osman Ertuğ, KKTC Bildirgelerinde federasyon ile ilgili yer alan ifadelerin hatırlatılması üzerine şu açıklamaları yaptı:

Bu bir çarpıtma… Bu “gındırık bir kapı” idi. Kapının “gındırık” bırakılmış olmasıydı… Bu kapıdan Rum tarafı girmeyi reddetti… Artık başka kapılar denemek lazım… Federasyonun olmayacağı açık seçik ortadadır… KKTC’yi federasyon için yaptık diye bir durum yoktur… Yardımcı olabilir dedik… Buna da açığız dedik… BU ifade bir “halkla ilişkiler boyutuydu”… Kamu Diplomasisi yürütürken, bizi çözüme ve çözümlere kapalı bir taraf sanmayın diye ortaya koyduk… Federasyon eşitler arasında sağlanır… Zaten bu eşitliği sağlayamadık ki çözüme gidelim… Tanısanız da tanımasanız da bir devlet var… Ve bu devleti tanımadığını sürece federasyonun oluşmasına engel olan da sizsiniz… Bu mesajı verdik… Kendimizi eşitlik platformuna koyduk… Eşitler arası ilişki istedik…

Olayın içinde küçük bir detaydı, PR niteliği taşıyordu

Federasyon ifadesinin Bildirge’de yer almasını kimin talep ettiği sorusununa ise Osman Ertuğ, buna cevap veremeyeceğini belitti.

Ertuğ, o günlerde “Bir taraftan bağımsız devlet isterken, diğer taraftan neden fedrasyona kapıyı açık bıraktık” şeklinde soru yönelttiğini aktararak, karşılığında bunun sadece bir PR çalışması ve olayın heyecanı içinde küçük bir detay olduğu cevabını aldığını söyledi.

İşte Osman Ertuğ’un ifadeleri:

Cevap veremem ama 3 ana noktada görüşlerimi ortaya koyduğumu anlatmak isterim… Haddimi aşarak görüşümü ortaya koydum… Bir taraftan bağımsız devlet isterken, diğer taraftan neden fedrasyona kapıyı açık bıraktık… Bunu sordum… Bana söylenen bu işin kamu diplomasisi olduğu ve PR niteliği taşıdığıdır… Devletin kurulmasını, Dünyaya daha kabul ettirecek hamlelerden biriydi… Sayın Denktaş da itiraz etmedi… Olayın heyecanı içinde bu küçük bir detaydı… Vicdanen rahatım… Kapıyı tamamen açmadık; sadece gındırık bıraktık… İfadelendirmede sıkıntı yok… Diplomatik yazılmış, elimizi kolumuzu bağlamayacak ifadelerden sakındık… Bağladık diyenler, çarpıtıyor…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık