AktüelGazedda'nın Gündemi31 yaşındaki mülteci kocası tarafından öldürüldü

Kıbrıs'ta 31 yaşında bir mülteci, kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 22, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Kıbrıs’ta devletin kontrolü altındaki alanlarda yaşayan mülteci bir kadın, kocası tarafından öldürüldü. Kocanın cinayetin ardından kuzeye kaçtığından şüpheleniliyor.

Öldürülen kadının 10 Ocak tarihinde polise kocasıyla ilgili şikayet formu doldurduğu ve kocanın gözaltına alındığı da öğrenilirken, zanlının 48 saat polis gözetiminde kalmasının ardından tüm risklere rağmen serbest bırakıldığı belirtildi.

Konuya dair Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği bir açıklama yaptı.

Açıklamada komiserliğin, 31 yaşındaki Suriyeli annenin kendi evinde çocuklarının önünde bıçaklanarak öldürülmesinden dolayı büyük üzüntü duydukları ifade edildi.

Cinayet şüphelisinin, mültecinin kocası olduğunun düşünüldüğü de ifade edilen açıklamada, çocukların devlet gözetimine alındığı kaydedildi.

Komiserlik, ilgili otoritelerin konuyu etkin bir biçimde çözmesine yönelik çağrı yaparken, özellikle devlet destek sisteminin mülteci kadınlara ve özellikle cinsel kimliğinden ötürü ev içi şiddet yönelik sorunları çözmesinin önemini vurguladı.

Açıklamada, mülteci olmanın her durumda bir zorluk olduğu belirtilirken, kadın mültecilerin durumunun daha da büyük bir zorluk olduğu vurgulandı.

Açıklamada ayrıca travma ve yer değiştirmek zorunda kalan insanların ev içi şiddeti artırdığı da vurgulandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..