AktüelGazedda'nın Gündemi31 yaşındaki mülteci kocası tarafından öldürüldü

Kıbrıs'ta 31 yaşında bir mülteci, kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 22, 2020
Djumba Hotel & Cafe

Kıbrıs’ta devletin kontrolü altındaki alanlarda yaşayan mülteci bir kadın, kocası tarafından öldürüldü. Kocanın cinayetin ardından kuzeye kaçtığından şüpheleniliyor.

Öldürülen kadının 10 Ocak tarihinde polise kocasıyla ilgili şikayet formu doldurduğu ve kocanın gözaltına alındığı da öğrenilirken, zanlının 48 saat polis gözetiminde kalmasının ardından tüm risklere rağmen serbest bırakıldığı belirtildi.

Konuya dair Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği bir açıklama yaptı.

Açıklamada komiserliğin, 31 yaşındaki Suriyeli annenin kendi evinde çocuklarının önünde bıçaklanarak öldürülmesinden dolayı büyük üzüntü duydukları ifade edildi.

Cinayet şüphelisinin, mültecinin kocası olduğunun düşünüldüğü de ifade edilen açıklamada, çocukların devlet gözetimine alındığı kaydedildi.

Komiserlik, ilgili otoritelerin konuyu etkin bir biçimde çözmesine yönelik çağrı yaparken, özellikle devlet destek sisteminin mülteci kadınlara ve özellikle cinsel kimliğinden ötürü ev içi şiddet yönelik sorunları çözmesinin önemini vurguladı.

Açıklamada, mülteci olmanın her durumda bir zorluk olduğu belirtilirken, kadın mültecilerin durumunun daha da büyük bir zorluk olduğu vurgulandı.

Açıklamada ayrıca travma ve yer değiştirmek zorunda kalan insanların ev içi şiddeti artırdığı da vurgulandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft