AktüelEkoloji31 hayvan ve bitki türünün nesli tükendi

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi'nde yapılan bir güncellemeyle, 31 hayvan ve bitki türünün neslinin tükendiğini açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 16, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, belirli aralıklarla yayınladığı Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi’ni 10 Aralık’ta açıkladı. Birlik listeye 31 yeni bitki ve hayvan türü ekledi.

Güncellenen listeye göre, Güney Çin Denizi’ne özgü bir köpek balığı, Orta Amerika’ya özgü üç kurbağa türünün neslinin tükendiği belirtilirken Filipinler’e özgü 15 tatlı subalığı türü ve Lanao Gölü ve Filipinler’de yaşayan 17 tatlı su balık türünden 15’inin neslinin tükendiği, diğer ikisinin kritik tehlike altında olduğu veya muhtemelen neslinin tükendiği duyuruldu.

Sebepleri iklim değişikliği, aşırı avlanma, habitat harabiyeti

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, köpekbalığı ve balık türlerinin aşırı avlanma ile yok edildiğini, kurbağaların ise mantarlarda bulunan bulaşıcı bir hastalıkla neslinin tükendiğini kaydetti. Birliğe göre, Orta ve Güney Amerika‘daki 22 kurbağa türü de tehlike altında, hatta bir bölümünün muhtemelen soyları tükendi. 

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği Biyoçeşitliliği Koruma Grubu’nun küresel direktörü Dr. Jane Smart, Amazon Nehri’nde bulunan bir tatlı su yunusu türü olan Tucuxi‘nin, aşırı avlanma, iklim değişikliği ve kirlilik nedeniyle soyunun tükendiğini belirtirken dünya çapında canlı türlerinden en az 35 bin 765 türün ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

Kapsamlı bir şekilde değerlendirilen ve çoğunlukla Güney Yarımküre’de bulunan, Protea bitkisi ailesinin yüzde 45’i de (1. 464 türün 637’si) Hassas, Tehlike Altında veya Kritik Olarak Tehlike Altında olarak sınıflandırıldı.  Birlikten yapılan açıklamada türlerin birçoğu, istilacı yabancı türlerin yayılmasına, insanların neden olduğu etkilere ve iklim değişikliğiyle bağlantılı sıcaklık döngülerindeki değişikliklerle yoğun tarım nedeniyle habitat kaybına karşı son derece savunmasız. 

Meşe ağaçları da risk altında

Başta Çin, Meksika, Vietnam, ABD ve Malezya olmak üzere dünyadaki farklı yerlerde yetişen meşe ağaçlarının yüzde 30’undan fazlasının iklim değişikliği ve aşırı ağaç kesimi sebebiyle soylarının tükenme riski altında olduğu belirtilirken rapordaki tek olumlu haber Avrupa Bizonu’ndan geldi.

Avrupa Kıtası’nın en büyük kara memelisi olan ve özellikle Rusya, Polonya ve Beyaz Rusya’da yaşayan Avrupa Bizonu’nun sayısı yaklaşık 4 katına çıktı. 17 yıl önce yaklaşık bin 800 Avrupa Bizonu tespit edilirken 2020 yılındaki raporda bu sayı 6 bin 200’e çıktı

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık