AktüelDünya31 Avrupa Konseyi parlamenterinden Türkiye’de onur yürüyüşleri için çağrı

AKPM üyesi 31 siyasetçi Türkiye’ye barışçıl toplanma özgürlüğünü ve LGBTİ kişilerin toplumun eşit özneleri olarak bu haktan faydalanmasını sağlama çağrısı yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 28, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nden (AKPM) 31 siyasetçi bugün ortak bir çağrı yayınladı. Parlamenterler, Türkiye’deki LGBTİ+ onur yürüyüşlerinin yasaklanmasına değindi ve yetkilileri barışçıl toplanma hakkını korumaya çağırdı.

Mektupta İzmir ve Antalya Valiliklerinin onur haftalarını yasaklamasının “Türk yetkililerin kamu güvenliği ve toplanma özgürlüğünü sağlama konusundaki pozitif yükümlülüklerini yerine getirmediğine” işaret ettiği vurgulandı. İstanbul’da bu sene beşinci kez yasaklanma riski olduğu belirtildi.

Parlamenterler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına da atıfta bulunarak, “Bir eylem; o eylemde dile getirilen fikirlere karşı olan bir grup insanı rahatsız etse de; bu, barışçıl toplanmaları yasaklamak için geçerli bir gerekçe değildir” dedi.

Parlamenterler, Türk yetkililere barışçıl toplanma özgürlüğünü ve LGBTİ kişilerin toplumun eşit özneleri olarak bu haktan faydalanmasını sağlama çağrısı yaptı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..