AktüelEkoloji30 yılda 28 trilyon ton buzul eridi

1994'den bu yana dünyanın buzul kaybını ölçen bilim insanlarına göre sözkonusu tablo, iklim örgütlerinin 'en kötü senaryo' tahminleriyle eşleşiyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 26, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yapılan yeni bir araştırmada, 1994 yılından bu güne dünya üzerinde toplam 28 trilyon ton buzulun eridiği saptandı.  

Leeds ve Edinburgh üniversiteleriyle University College London’da görevli bilim insanlarının yaptığı araştırmada görev alan Tom Slater, 28 trilyon ton buzulun, İngiltere’nin tüm yüzeyini 100 metre kalınlığında donmuş bir su tabakasıyla kaplayacağına dikkati çekti.

1 milyon kişi evsiz kalabilir

Leeds Üniversitesi Kutup Gözlem ve Modelleme Merkezi Direktörü Prof. Andy Shepherd de deniz suyu seviyesinde her bir santimetrelik yükselişin yaklaşık bir milyon kişiyi evsiz bırakabileceği uyarısında bulundu.

Araştırmanın bulguları karşısında hayrete düştüklerini aktaran Shepherd, “Geçmişte araştırmacılar, buzulların eridiği Antarktika veya Grönland gibi bölgesel alanları incelediler ama bu araştırma, dünya genelinde eriyen tüm buzulları kapsıyor” diye konuştu. 

Bilim insanları, eriyen buzul miktarındaki artışın, güneş ışınlarının yansıtılmasını önemli derece azaltacağı, buna bağlı olarak denizin ve toprağın daha fazla ısınacağı, küresel ısınmanın da buna bağlı olarak çok daha hızlanabileceğine işaret ediyor. 

Söz konusu buzul kaybı oranı, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından belirlenen “en kötü senaryo” tahminleriyle eşleşiyor. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık